V Franciji so danes potekale slovesnosti ob 70. obletnici izkrcanja zavezniške vojske na Normandiji, ki je pomenil začetek konca druge svetovne vojne. Udeležili so se jih številni svetovni voditelji, gostitelj pa je bil francoski predsednik Francois Hollande.
Ameriški predsednik Barack Obama je imel slavnostni govor na ameriškem vojaškem pokopališču Colleville-sur-Mer, kjer se je poklonil vsem ameriškim vojnim veteranom. "Večno vam bomo hvaležni," je dejal v govoru na vojaškem pokopališču blizu obale Omaha, kjer so se na dan D izkrcali zavezniški vojaki. Dodal je, da so vojaki takrat branili demokracijo in svobodo. "Ta prizadevanja so na tej plaži zapisana s krvjo," je še poudaril in požel aplavz večtisočglave množice.
Hollande pa je poudaril, da Francija ne bo nikoli pozabila žrtve ameriških vojakov. ZDA in Francijo je po njegovih besedah povezal boj za svobodo, vse ljudi, ki so 6. junija pred 70 leti sodelovali pri izkrcanju pa je imenoval za "heroje".
V Bližnjem mestu Bayeux je britanska kraljica Elizabeta II. med spominsko slovesnostjo na tamkajšnjem pokopališču položila venec in se skupaj s princem Filipom, princem Charlesom in njegovo ženo Camillo srečala z vojnimi veterani.
Hollande izrekel dobrodošlico 'živim pričam'
Slovesnosti so vrhunec dosegle s popoldansko osrednjo mednarodno slovesnostjo na obali Ouistreham, ki se je je udeležilo kakih 20 voditeljev držav in vlad, med njimi ameriški, ruski in ukrajinski predsednik Obama, Vladimir Putin in Peter Porošenko, kot tudi nemška kanclerka Angela Merkel in britanska kraljica Elizabeta II.
Hollande se je v govoru najprej poklonil veteranom, ki so prišli na slovesnost. "Želim izreči dobrodošlico našim veteranom, saj so žive priče tega, kar se je dogajalo 6. junija 1944," je dejal. Kot je povedal, so vojaki, ki so se izkrcali v Normandiji pred 70 leti, delili sanje – obljubo o svetu, ki bo brez tiranije in vojne ter sanje o družbi, ki bo pravičnejša in bolj bratska. Mladeniče je na sam dan D po njegovih besedah pričakal pekel, a brez omahovanja so nadaljevali boj, da bi premagali "peklenski režim".
Hollande se je poklonil tudi "pogumu rdeče armade" in "odločilnemu prispevku" nekdanje Sovjetske zveze za zmago v drugi svetovni vojni. Poudaril je še, da je današnja osrednja spominska slovesnost namenjena vsem žrtvam nacizma, tako vojaškim kot civilnim, zaveznikom in Nemčiji. Po njegovih besedah je namenjena slavljenju sprave in ponovne združitve ter poklonu vsem veteranom, ki so danes prisotni.
Voditelji so se nato sešli na slovesnem kosilu v bližnjem gradu Benouville, kjer so morda izkoristili priložnost za kakšno besedo med sprtimi stranmi v ukrajinski krizi. Putin se je že v četrtek mudil na pogovorih v Parizu, danes pa se je sestal na pogovorih z Merklovo, Obamo in Porošenkom.
Začetek konca II. svetovne vojne
Na obali Omaha so ob zavezniškem izkrcanju v Normandiji potekali siloviti spopadi med ameriškimi in nemškimi vojaki. Na dan D je na obale Normandije začelo jurišati več kot 200.000 ameriških, britanskih, francoskih, kanadskih in ostalih zavezniških vojakov. Umrlo je 4400 zavezniških vojakov, med njimi 2500 iz ZDA.
Največje vojaško izkrcanje v zgodovini človeštva je prineslo velik prelom v drugi svetovni vojni. Številni so se začeli zavedati, da bo Nemčija, ki je bila prisiljenja v bojevanje na treh frontah hkrati, slej kot prej poražena. Nemčija je brezpogojno kapitulirala slabo leto zatem, 8. maja 1945.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.