Nezadovoljstvo ljudi je vse večje tudi v ZDA. Trenutno je najbolj napeto v zvezni državi Wisconsin, kjer je republikanska večina spodnjega doma državnega kongresa včeraj potrdila predlog zakona, ki sindikatom javnih uslužbencev jemlje vse pravice za kolektivna pogajanja.
Predlog, ki je sprožil množične proteste, ne bo dokončno potrjen, dokler se iz prostovoljnega izgnanstva ne vrnejo senatni demokrati. Ti so pobegnili iz države minuli teden in se začasno preselili v sosednji Illinois, da republikancem odvzamejo kvorum za potrditev spornega predloga zakona, ki po trditvah protestnikov, sindikatov in demokratov nima nobene zveze s prizadevanji za odpravo proračunske luknje, kot to trdijo republikanci na čelu z guvernerjem Scottom Walkerjem.
Guverner je potrditev predloga v spodnjem domu pozdravil in pozval demokratske senatorje, naj se vrnejo na delo. Demokrati tega seveda ne bodo storili, saj bi vrnitev pomenila le to, da bo republikanska večina predlog potrdila, kar bi bil hud udarec za sicer vse bolj usihajočo demokratsko bazo, brez katere bodo težko zmagovali na volitvah.
Ljudje vdrli v kongres
Proti predlogu zakona že več kot teden dni protestira na tisoče ljudi, ki so obkrožili državni kongres v prestolnici Madison in se celo naselili vanj. Protesti naj bi bili tako bučni, da morajo policisti, ki skrbijo za varnost, hoditi s čepi v ušesih.
Ob glasovanju kričanje
Spodnji dom je predlog potrdil po treh dneh bučne razprave in demokratskih poskusih oviranja postopka z govoričenjem in predlaganjem amandmajev.
Republikanci so to ob enih zjutraj v petek prekinili po hitrem postopku. Tako hitrem, da je lahko proti glasovalo le 13 od 38 demokratov. Po glasovanju so se republikanci umaknili iz dvorane ob vzklikih množice, da so strahopetci. Protesti se bodo nadaljevali in ameriški levi komentatorji jih že primerjajo z dogajanjem na Bližnjem vzhodu.
Paul Krugman piše v New York Timesu, da guvernerjeve trditve o nujnosti zakona za preprečitev stečaja države ne vzdržijo in da gre za poskus izkoriščanja krize za uničenje sindikatov. Takšno mnenje je sicer pred dnevi izrazil tudi predsednik ZDA Barack Obama.
Tako je bilo pred petimi dnevi:
Sindikati so se namreč bili pripravljeni pogajati o povišanju deleža prispevkov svojih članov v pokojninsko in zdravstveno blagajno in drugih varčevalnih ukrepih, vendar pa je guverner pogajanja zavrnil in vztrajal pri predlogu, ki sindikatom ukinja pravice.
Z delavskim denarjem krpajo proračunske luknje
Guverner trdi, da morajo nujno zapreti proračunsko luknjo 137 milijonov dolarjev za tekoči proračun in uravnotežiti proračun za obdobje od 2011 do 2013, v katerem se obeta 3,6 milijarde primanjkljaja. Krugman pa opozarja, da bi to lahko storili tudi brez ukinitve sindikalnih pravic, in izpostavlja nekatera sporna določila predloga zakona.
Ta med drugim guvernerju daje pravico, da samovoljno določa deleže pomoči iz proračuna za revne ter privatizira državna podjetja brez natečajev.
Drugje so previdni, saj se bojijo odzivov ljudi
Medtem ko vre v Wisconsinu, pa naj bi v drugih državah po ZDA z republikanci v guvernerskih palačah in večino v kongresih, za zdaj odložili podobne ukrepe, dokler ne vidijo, kako se bo zadeva razpletla v Wisconsinu.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.