Iz Ukrajine prihajajo informacije o skorajšnjem začetku umika težkega orožja s frontne črte na vzhodu države. Tako ukrajinska vojska kot tudi proruski separatisti so potrdili, da so podpisali dogovor. Umik orožja, ki ga predvideva mirovni dogovor iz Minska, naj bi stekel še danes.
Najprej je ruski general Aleksander Lencov, ki nadzoruje uresničevanje v Minsku dogovorjenega premirja, po poročanju britanskega BBC sporočil, da so proruski separatisti podpisali odloke, v skladu s katerimi bodo težko orožje s fronte v celoti umaknili v roku dveh tednov. Kot "dan D", s katerim bo začel ta rok teči, naj bi določili današnjo nedeljo.
Že kmalu zatem je ukrajinski general Oleksander Rozmazin v Kijevu za francosko tiskovno agencijo AFP sporočil, da sta se obe strani dogovorili za umik težkega orožja. "Podpisani so bili dokumenti o začetku umika težkega orožja ob celotni frontni črti," je pojasnil.
Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa je to potrdil tudi tiskovni predstavnik ukrajinske vojske Pjotr Kanonik, prav tako so podpis potrdili separatisti preko svoje tiskovne agencije.
Izmenjali so vojne ujetnike
Za krhko premirje v Ukrajini je bila dober dan že sobota, saj so vladne sile in proruski separatisti na frontni črti na vzhodu Ukrajine izmenjali vojne ujetnike.
Ukrajinska vojska in proruski separatisti so namreč na frontni črti na vzhodu Ukrajine, natančneje v kraju Žobolok, izmenjali 191 ujetnikov - 139 vojakov in 52 separatistov. Več izpuščenih vojakov je bilo ranjenih, več jih je tudi hodilo z berglami.
Eksplozija v Harkovu
Čeprav so iz Ukrajine prihajale dobre novice, pa jih je zasenčila eksplozija v vzhodnem ukrajinskem mestu Harkov. Umrle so najmanj tri osebe, več kot deset je bilo ranjenih. Do eksplozije je prišlo ob provladnem shodu ob prvi obletnici protestov proti nekdanjemu ukrajinskemu predsedniku Viktorju Janukoviču. Velik shod z visokimi gosti iz Evrope medtem poteka tudi v Kijevu.
Po navedbah tiskovne predstavnice tamkajšnje policije bo o očitno "teroristični eksploziji" stekla preiskava. Kakšna naprava je eksplozijo povzročila, še ni znano.
Harkov leži več kot 200 kilometrov od frontne črte, na kateri se spopadajo proruski uporniki in ukrajinske vladne sile.
Danes se sicer shodi ob obletnici protestov proti Janukoviču, ki so se sprevrgli v prelivanje krvi, odvijajo v vseh delih Ukrajine, ki so pod nadzorom vladnih sil. Osrednji dogodek poteka v Kijevu, kjer se je pred približno uro začel t.i. pohod dostojanstva v spomin žrtvam protestov.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je na spominsko slovesnost povabil več voditeljev drugih držav, med drugim tudi nemškega predsednika Joachima Gaucka in predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska.
Protesti proti Janukoviču so pred letom dni terjali več kot 100 smrtnih žrtev.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.