Proruski aktivisti z vzhoda Ukrajine so danes sporočili, da je bilo v spopadih z ukrajinsko vojsko za nadzor nad letališčem v Donecku ubitih 29 ali 30 aktivistov. Kasneje se je oglasil še predstavnik samooklicanih oblasti Denis Pušlin, ki je zatrdil, da bi lahko bilo celo sto žrtev spopadov. Po njegovih besedah naj bi bilo namreč med žrtvami tudi do 50 civilistov. Tudi župan Donecka Oleksander Lukjačenko je dejal, da so boji terjali žrtve med civilisti, zato je lokalnim prebivalcem svetoval, naj ostanejo doma. Po njegovih besedah so sicer spopadi terjali okoli 40 žrtev, ta podatek pa naj bi dobil od bolnišničnih virov.
Letališče so najprej namreč zasedli aktivisti, nato pa je dobro oborožena vojska kmalu za tem s pomočjo letal in helikopterjev napadla njihove položaje na letališču in prevzela nadzor nad deli letališča. Sledil je še protinapad separatistov, boji pa so obmolknili šele v ponedeljek zvečer, ko naj bi vojska imela nadzor nad večjim delom letališča.
Separatisti so letališče zavzeli v noči na ponedeljek, potem ko je bilo jasno, da je bil na nedeljskih volitvah za novega ukrajinskega predsednika izvoljen milijarder in bivši zunanji minister Petro Porošenko. Samooklicane oblasti v regiji Doneck so razglasile izredne razmere v regiji in sporočile, da je njihov cilj, da se "ozemlje Republike Doneck očisti ukrajinske vojske".
Mediji ugibajo, da so aktivisti letališče zavzeli, da bi s tem novoizvoljenemu predsedniku preprečili obisk Donecka, ki ga je napovedal ob izvolitvi. Takrat je dejal, da bo najprej odpotoval na nemiren vzhod države.
Vojska je v ponedeljek popoldne nato nad upornike na letališču poslala helikopterje in bojna letala. Slišati je bilo streljanje in videti dim, ki se je dvigal nad vzletno stezo in letališkim poslopjem. Danes je mirno. Po so ponoči prišle nove okrepitve na strani separatistov. Slednji tudi trdijo, da je ukrajinska vojska z raketometom zadela vozilo, v katerem so uporniki prevažali dva ranjena borca. Po njihovih trditvah je bilo vozilo jasno označeno, da se v njem prevažajo ranjenci. Pri tem je umrl voznik vozila, ostali potniki pa niso bili poškodovani.
Prehodne ukrajinske oblasti so na vzhodu države sprožile široko ofenzivo proti upornikom, ki so medtem izvedli referendum o odcepitvi, hkrati pa zagrozili s priključitvijo Rusiji. Ob tem je bilo ubitih večje število proruskih aktivistov in tudi ukrajinskih vojakov. Ukrajinski vojski, ki se bori na vzhodu države, se je priključila tudi narodna garda, ki jo sestavljajo prostovoljci.
Iz strahu, da bi se spopadi lahko razširili na mesto Doneck, so po poročanju lokalnih medijev evakuirali poslovne in trgovske centre. Župan je prebivalcem svetoval, naj ostanejo doma, ker so spopadi zahtevali civilne žrtve.
Ovse izgubil stik z opazovalci
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) pa je sporočila, da je v ponedeljek zvečer izgubila stik z eno izmed opazovalnih skupin v bližini mesta Doneck, kjer potekajo boji med ukrajinsko vojsko in proruskimi uporniki.
Ekipa misije Ovseja je bila na rutinski patrulji vzhodno od Donecka, ko so izgubili stik z njo. "Doslej nam ni uspelo ponovno vzpostaviti stika," so sporočili iz organizacije in dodali, da ekipo sestavljajo štirje opazovalci. Šlo naj bi za Danca, Estonca, Turka in Švicarja.
Po navedbah neimenovanega vira so ekipo 40 minut, preden so z njo izgubili stik, ustavili na nadzorni točki. Danski minister za trgovino in razvoj Mogens Jensen je nato sporočil, da so v rokah oboroženih proruskih separatistov. "Zadevo spremljamo prek našega zunanjega ministrstva in veleposlaništva v Kijevu. Smo v tesnem stiku s sorodniki," je v spletnem pismu danski tiskovni agenciji Ritzau zapisal minister.
Rusija zahteva končanje ukrajinske operacije proti separatistom
Prvič po nedeljskih volitvah v Ukrajini se je oglasil tudi ruski predsednik Vladimir Putin. Ta je pozval k takojšnji ustavitvi vojaških operacij proti ruskim separatistom na vzhodu države. Putin je v telefonskem pogovoru z italijanskim premierom Matteom Renzijem pozval tudi k začetku dialoga med Kijevom in predstavniki jugovzhodnih regij, so sporočili v Kremlju.
H takojšnjemu končanju nasilja je pred tem pozval tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Po njegovih besedah je prva naloga oblasti v Kijevu takojšen konec uporabe vojske proti prebivalstvu, kar bo predstavljalo tudi prvi preizkus zanje po nedeljskih predsedniških volitvah. Poudaril je tudi, da morajo vse strani ustaviti vsakršno nasilje.
Lavrov je danes povedal še, da obisk Porošenka v Rusiji ni na dnevnem redu, o njem pa po njegovih besedah niti ne razpravljajo, ne po diplomatskih ne po kakih drugih kanalih. Bi pa Rusija bila zanj, če bi videla, da bi bil v interesu vseh Ukrajincev.
Kijev obsoja Moskvo, da v Ukrajino pošilja teroriste
Ukrajinska vlada je danes Rusijo obsodila, da prek meje pošilja "teroriste". "Obstajajo indici, na podlagi katerih je mogoče verjeti, da prek meje na ukrajinsko ozemlje pošiljajo ruske teroriste, ki jih neposredno organizirajo in financirajo v Kremlju in ruski posebnih enotah," je sporočilo ukrajinsko zunanje ministrstvo.
KOMENTARJI (185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.