Ukrajinski parlament je v prvem branju sprejel amandmaje k ustavi o decentralizaciji države, ki separatističnemu vzhodu države podeljujejo večjo avtonomijo.
Ustavna dopolnila, ki jih je predložil predsednik Petro Porošenko, je podprlo 265 poslancev, proti jih je bilo 87. Za izglasovanje amandmajev o projektu decentralizacije, ki jih je od Kijeva zahteval Zahod, je bilo potrebnih najmanj 226 glasov.
Razprava o amandmajih je bila burna, spremljali so jo protesti v in pred parlamentom. Več poslancev je skušalo preprečiti dostop do govornice v parlamentu, več sto podpornikov nacionalistične stranke Svoboda pa je medtem protestiralo pred parlamentom. Privrženci desničarskega gibanja Desni sektor so medtem objavili, da so blokirali promet okoli parlamenta.
V spopadih med varnostnimi silami in protestniki pred parlamentom v Kijevu je bil danes ubit 24-letni pripadnik ukrajinske nacionalne garde, več kot 100 ljudi je bilo ranjenih.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je dejal, da si odgovorni za smrtonosne spopade protestnikov s policijo v Kijevu po parlamentarnem glasovanju o avtonomiji separatističnih regij na vzhodu Ukrajine zaslužijo stroge kazni. Porošenko je nasilje na protestih označil za "nož v hrbet". "Bilo je protiukrajinsko dejanje, za katerega bi morali biti brez izjeme vsi organizatorji strogo kaznovani," je predsednik dejal v televizijskem nagovoru.
EU je že izrazila zaskrbljenost zaradi nasilja. "Tega procesa ne sme ogroziti nasilje. Današnji dogodki so zelo zaskrbljujoči," je v sporočilu zapisala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini in izrekla sožalje svojcem ubitega pripadnika varnostnih sil.
Reformo je zahteval Zahod
Ustavno reformo o decentralizaciji pred koncem leta 2015 predvidevajo mirovni dogovori iz Minska, ki sta jih februarja ob posredovanju nemške kanclerke Angele Merkel in francoskega predsednika Francoisa Hollanda sklenila Porošenko in Putin.
Decentralizacijo so sicer od Kijeva pravzaprav zahtevale zahodne države, saj v njej vidijo sredstvo za umiritev oboroženega konflikta na vzhodu države, ki traja že 16 mesecev, terjal pa je prek 6800 mrtvih.
Reforma je že dalj časa predmet žolčnih razprav v Ukrajini, saj mnogi v njej vidijo poskus dejanske legalizacije nadzora, ki so ga nad industrijskim vzhodom države prevzeli proruski separatisti.
Med drugim reforma predvideva vzpostavitev "ljudske milice". A na drugi strani za razliko od zahtev separatistov vzhodu dokončno ne podeljuje polavtonomnega statusa. Ta status naj bi določili z ločenim zakonom in zgolj za obdobje treh let.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.