Potem, ko je brazilsko tožilstvo predhodnika brazilske predsednice Dilme Rousseff in mentorja Luiza Inacia Lulo da Silvo obtožilo pranja denarja, je Brazilcem prekipelo.
V brazilskem glavnem mestu Brasilii naj bi se po podatkih vojaške policije zbralo okoli 100.000 protestnikov. V Rio de Janeiru se je zbralo med 700.000 in milijon protestnikov, so sporočili organizatorji. Okoli milijon ljudi naj bi se zbralo tudi v gospodarskem središču Brazilije Sao Paulu, protesti pa so potekali v 350 mestih po celotni državi.
Medtem Rousseffovi, ki je v petek svojemu predhodniku stopila v bran, grozi tudi izguba ključnega političnega zaveznika. Največja brazilska politična stranka Brazilsko demokratično gibanje (PMDB) je namreč sporočila, da se bo v roku 30 dni odločila, ali bo še delovala v zavezništvu s predsednico.
Znotraj desnosredinske PMDB se namreč krepijo pozivi k izstopu iz koalicije levičarske voditeljice, medtem ko se Rousseffova sooča z gospodarsko recesijo, korupcijskim škandalom in preiskavami zaradi domnevnih volilnih kršitev, pa tudi morebitno nezaupnico.
Poslanec PMDB Osmar Terra, eden od vodilnih v gibanju za umik od Rousseffove in njene PT, je dejal, da je predsednica izgubila nadzor nad državo, ki se je znašla v hudi recesiji, čeprav se pripravlja na izvedbo letošnjih poletnih olimpijskih iger v Rio de Janeiru, navaja AFP.
Tožilstvo je sprožilo postopek proti Luli, ker naj bi ta skrival lastništvo luksuznega stanovanja v letovišču Guaruja. Dobil naj bi ga kot podkupnino od družbe OAS, vpletene v obsežno korupcijsko shemo, v središču katere je državno naftno podjetje Petrobras.
V tej shemi naj bi sodelovali politiki iz več strank, tudi vladajoče Delavske stranke, Lula pa je doslej najvidnejši posameznik, ki se je ujel v mreže preiskovalcev.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.