Od 8. do 19. februarja 1984 je Balkan prvič gostil zimske olimpijske igre. Veliki met je s kandidaturo leta 1978 uspel Sarajevu, prestolnici Bosne in Hercegovine, ki je v boju za organizacijo dogodka premagalo japonski Saporo in švedska Falun in Göteborg.
Slavje je bilo veliko. V Sarajevo je pripotovalo 1272 športnikov iz 49 držav, čeprav pod jugoslovansko zastavo pa je bilo med njimi tudi 52 Slovencev.
In za Slovenijo so bile igre zelo uspešne. Na teh olimpijskih igrah je namreč smučar Jure Franko osvojil srebrno medaljo v veleslalomu, prvo olimpijsko odličje za Slovence in Jugoslavijo.
A časi, ko je v Sarajevu plapolal olimpijski ogenj, svet pa se je navduševal nad maskoto – volkcem Vučkom, so že zdavnaj mimo. Prizorišče olimpijade pa je končalo kot veliko podobnih prizorišč po svetu: zapuščeno in preraščeno s plevelom. Oblasti so leta 1995 za infrastrukturo nehale skrbeti, svoje pa je že pred tem naredila tudi uničujoča vojna, ki je po razpadu Jugoslavije divjala na Balkanu.
Smučarskih skakalnic po koncu vojne niso nikoli več uporabili, čeprav je bilo pred leti govora o obnovi, celo povečanju velike skakalnice in gradnji tribun. Betonsko stezo za bob in sankanje je vmes že skoraj ppolnoma prerasel plevel.
Nekaj bolje jo je odneslo smučišče na Jahorini, ki je tudi danes priljubljeno med rekreativnimi smučarji, vendar pa je zadrževanje dovoljeno le na uradnih delih smučišča, zunaj njega namreč grozijo zakopane mine.
V zadnjih letih so nekaj obnovitvenih del izvedli tudi na Bjelašnici, Igmanu in Trebeviću, za kar je predračun znašal 150 milijonov evrov. Sanje o nekdanjem blišču tako še niso umrle, prav tako ne želja, da bi olimpijado gostili še kdaj. A do tja je očitno še dolga pot. Prizorišče olimpijade so namreč obiskali fotografi agencije Reuters in na fotografije ujeli žalostno sliko nekdaj prelepega prizorišča. Podobo prizorišča skoraj 30 let po olimpijadi si oglejte v galeriji fotografij.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.