V Turčiji danes v znak spomina na pokojne rudarje, ki so umrli v nesreči v rudniku v mestu Soma, poteka stavka, ki jo organizira Zveza sindikatov Türk-Is. Ta združuje 35 sindikatov, omenjeno nesrečo, v kateri je po zadnjih podatkih umrlo 282 rudarjev, označila za najhujši umor na delovnem mestu v Turčiji.
V času nesreče je bilo v rudniku več kot 700 rudarjev. 363 jih je bilo rešenih že v nekaj urah po eksploziji, v zadnjih 12 urah pa niso potegnili več nobenega preživelega rudarja. Zaradi visoke koncentracije nevarnih plinov so morali reševanje za nekaj časa tudi ustaviti. Med rešenimi so jih morali 80 oskrbeti v bolnišnicah, vendar pa resnejših poškodb niso utrpeli.
Prizorišče nesreče je danes obiskal turški predsednik Abdullah Gül, že pred tem pa je s predsednikom turškega parlamenta Cemilom Cicekom obiskal bolnišnico, kjer zdravijo poškodovane rudarje.
Stavka, ker se vlada ni odzivala na opozorila
Vodja Konfederacije revolucionarnih sindikatov Arzu Cerkezoglu je pozval tudi druge ljudi, da se udeležijo protesta pred ministrstvom za delo. "Tisti, ki se zavzemajo za privatizacijo, politike, ki ogrožajo življenja delavcev zato, da bi znižali stroške dela, so odgovorni za masaker v Somi in morajo za to odgovarjati," pa je sporočil Sindikat javnih uslužbencev.
Opozicijski poslanec stranke CHP pa je vlado obtožil, ker je pred kratkim zavrnila predlog za parlamentarno preiskavo rudniških nesreč na tem območju, kjer so številni rudniki, ki napajajo tamkajšnje termoelektrarne. A ministrstvo za delo trdi, da je redno opravljalo inšpekcije v rudniku, zadnjo naj bi opravili v marcu.
Nasilni protesti po državi
Danes so izbruhnili protesti proti oblastem zaradi tragične nesreče. V Izmirju se je zbralo okrog 20.000 protestnikov, policija pa je proti njim posredovala s solzivcem in vodnimi topovi.
Že včeraj so se v Somi zbrali jezni protestniki, ki so brcali v avtomobil premierja Recepa Tayyipa Erdogana, ki je prišel na prizorišče nesreče in ga pozivali k odstopu. Ko je izstopil iz avtomobila, so ga izžvižgali, policija pa je nekaj protestnikov prijela, Erdogana pa so morali varnostniki skriti v bližnji trgovini. Protestniki so napadli tudi sedež Erdoganove stranke AKP v mestu.
Največ pozornosti turške in svetovne javnosti pa je pritegnilo dejanje svetovalca premierja Erdogana, Yusufa Yerkela. Fotografski objektivi so ga namreč ujeli, ko je svoj bes stresel na enega od protestnikov in ga zbrcal, medtem ko sta ga ob tla držala dva vojaka. Turški mediji poročajo, da je protestnika brcnil trikrat ali štirikrat. Incident je že sprožil besne odzive na turških družbenih omrežjih, poznavalci pa opozarjajo, da bi zaradi tega lahko izbruhnili novi nasilni protesti.
Protesti so sicer že izbruhnili tudi v Ankari, kjer je policija proti okoli 800 nasilnim protestnikom uporabila vodni top in solzivec. Protesti so potekali tudi v Carigradu, kjer je policija prav tako uporabila vodni top. Erdogan sicer obljublja, da bodo vse napore usmerili v iskanje pogrešanih rudarjev, hkrati pa je obljubil tudi polno preiskavo nesreče. Analitiki pravijo, da bo ta tragedija predstavljala pravi preizkus za njegovo vlado. Prejšnja vlada je namreč izgubila volitve, ker so ji očitali, da se je leta 1999 slabo odzvala na potres.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.