V bližini sirsko-turške meje so turška vojaška letala zjutraj sestrelila rusko vojaško letalo, ki je kršilo turški zračni prostor, je za Reuters potrdil predstavnik turške vojske. Oba pilota sta se še pred strmoglavljenjem letala izstrelila nad območjem, ki ga sicer nadzorujejo sirski uporniki Turkmeni. Ti so Reutersu poslali posnetek, na katerem se sliši glas enega od upornikov, ki kriči "ruski pilot", nato pa se sliši še druge, ki vzklikajo "Bog je velik!". Rusija je na območje poslala helikopterje, da bi rešili pilota.
Sirski uporniki: oba smo ustrelili
Namestnik poveljnika turkmenske brigade v Siriji je dejal, da so njegovi vojaki ustrelili oba pilota sestreljenega letala. "Oba pilota sta mrtva. Naši vojaki so streljali nanju, ko sta bila v zraku," je s kosi njunih padal v rokah dejal Alpaslan Celik, namestnik poveljnika upornikov. Slednje naj bi dokazovali tudi posnetki, ki so jih objavili na spletu. Na teh je videti enega od pilotov, ki ne kaže znakov življenja.
Sirski uporniki zadeli tudi ruski helikopter, en vojak umrl
Sirski uporniki so nato blizu kraja strmoglavljenja letala s protitankovsko raketo zadeli ruski vojaški helikopter, ki je iskal pilota letala. Rusi so potrdili napad, v katerem je umrl še en vojak. Helikopter je nato zasilno pristal na območju pod nadzorom vladnih sil, nakar so se vojaki umaknili v bližnjo vojaško bazo. Kot prikazuje posnetek, objavljen na spletu, so uporniki helikopter razstrelili.
Rami Abdulrahman iz observatorija, ki spremlja konflikt v Siriji in prešteva žrtve vojne, je dejal, da je bilo na helikopterju vsaj deset ljudi, ko so ga zadeli v zraku.
Putin besen: To je nož v hrbet, ki so nam ga zarili pomočniki teroristov Rusko obrambno ministrstvo je dopoldan potrdilo, da je turška vojska res sestrelila njihovo letalo, a da to ni kršilo turškega zračnega prostora in je bilo ves čas leta nad ozemljem Sirije, kar lahko tudi dokažejo. Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da je bilo letalo v času sestrelitve nad ozemljem Sirije, in sicer 4 kilometre stran od turško-sirske meje. Sestrelitev je označil kot "nož v hrbet" s strani "pomagačev teroristov" in ocenil, da bo imela "tragične posledice" za rusko-turške odnose. Kot je na državni televiziji Rosija 24 ob srečanju z jordanskim kraljem Abdulahom II. še poudaril Putin, ruska pilota in letalo niso predstavljali nobene grožnje Turčiji, ampak so sodelovali v operaciji proti teroristični Islamski državi v Siriji. Rusija po njegovih besedah takšnih napadov ne bo tolerirala.Rusija napovedala ukrepe Vsaka nadaljnja akcija bo podprta z vojaškimi lovci. Zračna obramba bo okrepljena z bojno ladjo ob obali sirskega mesta Latakia. Z vodenimi izstrelki bodo uničili tarče na nebu, ki bodo njihovim letalom predstavljala grožnjo. Prekinitev vsakršnega vojaškega sodelovanja in komunikacije s Turčijo.
Turčija njihove trditve zanika
Turčija je objavila radarsko analizo poti, ki jo je rusko letalo naredilo na območju ob turško-sirski meji. Ta karta, po mnenju turških oblasti, dokazuje, da je rusko letalo res kršilo turški zračni prostor. Prav tako turški premier vztraja, da so imeli vso pravico, da sestrelijo letalo, ki je brez dovoljenja vstopilo v njihov zračni prostor.
Sirski observatorij za človekove pravice s sedežem v Londonu je po poročanju BBC sporočil, da je bilo letalo sestreljeno na goratem, s Turkmeni poseljenem območju Džabal, kjer so pred tem potekali srditi spopadi med sirskimi vladnimi silami in uporniki. Po trditvah Ankare naj bi sicer ruska letala v minulih tednih tudi večkrat obstreljevala njihove vasi s civilisti.
Erdogan pravi, da bi morali vsi spoštovati njihovo pravico do obrambe njihovega zračnega prostora. Dodaja, da so storili vse, da bi incident preprečili. Hkrati je ostro obsodil bombardiranje sirskih Turkmenov, kjer po njegovih besedah IS ni prisotna.
Turčija: posadka letala večkrat opozorjena
Turške oblasti so sporočile, da je bilo sestreljeno letalo SU-24 ruske izdelave. Turki so še potrdili, da je bilo letalo pred sestrelitvijo večkrat opozorjeno, in sicer 10-krat v 5 minutah, a se posadka ni odzvala na opozorila. Turške oblasti pojasnjujejo, da sta dve ruski letali kršili turški zračni prostor, eno od teh pa sta dva turška lovca F-16 po opozorilih sestrelila. Letalo, ki so ga zadeli, je zagorelo in se nato zrušilo na pobočje gore na sirski strani meje.
Tudi predstavnica ameriške vojske Colonel Steve Warren, ki vodi koalicijo držav v boju zoper IS, je potrdila, da so Turki večkrat opozorili ruska pilota, a se nista odzvala.
Sirija: To je huda agresija na našo suverenost
Sirija je ostro obsodila turško sestrelitev ruskega vojaškega letala nad sirskim ozemljem in jo označila za hudo agresijo na sirsko suverenost in dokaz turške podpore teroristom, poročajo sirski državni mediji. Na državni televiziji so dejanje označili za terorizem.
Sirski vojaški vir je po poročanju sirske tiskovne agencije Sana povedal, da je turška stran sestrelila prijateljsko rusko letalo, ki se je vračalo z bojne misije proti Islamski državi. Incident nedvomno kaže, da je turška vlada na strani terorizma in podpira teroristične skupine, ki so začele propadati pod udarci sirske vojske, pravi.
"Ta obupna dejanja agresije bodo le okrepila našo odločenost za nadaljevanje vojne proti terorističnim organizacijam s podporo in pomočjo naših prijateljev, med katerimi je glavna Rusija," je dejal vir v sirski vojski.
Je to konec združevanja moči zoper IS?
Rusi, ki vztrajajo, da je bilo letalo sestreljeno dober kilometer od turške meje, pravijo, da takih dejanj ne bodo tolerirali. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je odpovedal svoj obisk Turčije v sredo, hkrati pa je tudi vsem ostalim Rusom odsvetoval potovanja v Turčijo, češ da je verjetnost terorističnih napadov povsem enaka kot v Egiptu.
Na incident in hude besede na obeh straneh so nemudoma prispeli odzivi številnih držav. Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je v torek dejal, da upa, da incident ne bo ogrozil reševanja situacije v Siriji. K umiritvi stresti je oba naroda pozval tudi britanski premier David Cameron.
Ameriški predsednik Barack Obama je danes v Washingtonu po srečanju s francoskim predsednikom Francoisom Hollandom dejal, da ruski zračni napadi le podpirajo Asadov režim, čigar brutalnost je glavni krivec za vzpon Islamske države. Meni, da ima Turčija pravico braniti svoj teritorij, a da je potrebno strasti umiriti.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je izrazil veliko mero zaskrbljenosti ob incidentu. Ob tem je izrazil upanje, da bodo vse države, ki sodelujejo v operacijah v Siriji, začele postopke, s katerimi se tovrstni dogodki v prihodnosti ne bodo več dogajali.
Zaradi sestrelitve izredno zasedanje Nata
Turčija je o dogodku obvestila tudi zvezo Nato. Veleposlaniki zveze Nato so se danes sešli na izrednem zasedanju v Bruslju. Turčiji so sicer izrazili podporo, a hkrati pozvali k umiritvi strasti. Predvsem se sprašujejo, čemu nista turška lovca ruskega letala pospremila iz zračnega prostora. Obstajajo drugi načini ukrepanja v takšnih primerih, pravijo.
Sekretar Nata Jens Stoltenberg je ob tem potrdil, da je rusko letalo res preletelo turški zračni prostor.
Erjavec: Vojaške operacije niso dovolj usklajene
Zunanji minister Karl Erjavec je glede sestrelitve dejal, da obžaluje, da je prišlo do tega. Po njegovih besedah je cilj držav, ki sodelujejo v koaliciji boja proti IS, uničenje t.i. Islamske države, a je težava v tem, da vojaške operacije očitno niso dovolj usklajene, meni minister.
Rusija od konca septembra obstreljuje cilje v Siriji, po ugotovitvi, da je rusko potniško letalo nad Sinajem strmoglavilo zaradi bombe, ki jo je nastavila islamska država, je te napade minuli teden še okrepila. Turčija je v preteklosti Rusiji že večkrat očitala, da ne obstreljuje le teroristov v Siriji in da krši njen zračni prostor.
KOMENTARJI (2454)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.