Pregled vseh razpoložljivih posnetkov morilskega pohoda, v katerem je 23-letni Seiffeddine Rezgui ubil 38 ljudi, je razkril natančnejšo časovnico dogajanja. Ta je prikazala tisto, o čemer se govori in sprašuje že vse od napada - policije predolgo ni bilo na spregled. Ker je trajalo toliko časa, preden so posredovali, je imel morilec dovolj časa, da se je vrnil nazaj na plažo in usmrtil tiste žrtve, ki jih je na začetku svojega pohoda le ranil.
Po časovnici, ki jo je oblikoval arabski časnik Dawn, se je grozovit napad začel ob 11.45 uri, ko je strelec prispel na plažo, v roki pa je nosil senčnik, v katerem je skrival puško.
Izpiski telefonskih klicev kažejo, da se je ob 11.53 uri deset sekund pogovarjal z zaenkrat še neidentificiranim sostorilcem. Najverjetneje mu je sporočil, da bo pričel z ubijanjem.
Najprej je v pesek izstrelil dva testna strela, nekaj sekund kasneje pa je že ubil osem turistov.
Ko so prestrašeni turisti kaotično začeli tekati na varno, je med njimi izbral še več žrtev in jih ustrelil. Po poročanju prič naj bi takrat na prizorišču že bila policija, a naj ne bi storila nič. "Spektakularno jim je spodletelo, da bi ga ustavili," so dejali. A možno je, da je šlo za pripadnike nacionalne garde, ki niso oboroženi, zato proti strelcu niso mogli učinkovito ukrepati.
Fred Lassoad, 44-letnik, ki izposoja vodne skuterje, je povedal, da sta v času napada v napihljivem čolnu blizu obale plula dva policaja narodne garde, ki sta videla začetek napada. "Narodna garda ga je videla prva. Mislim, da so sprožili alarm, a niso imeli pušk, zato se niso mogli spopasti z napadalcem," je povedal.
Ker ga ni nihče zaustavil, je Rezgui sledil svojim tarčam, ko so s plaže bežale v hotel Imperial Marhaba, pri tem pa se je smejal.
Ob 11.58 uri je prišel na območje zunanjega hotelskega bazena, ob katerem se je trlo gostov. Nekateri so plavali v bazenu, ko je mimo njih pritekel pravi stampedo kričečih ljudi. Mnogi gostje so pomagali starejšim in preveč prestrašenim na poti na varno.
A v minuti od prihoda k bazenu je napadalčeva morija zahtevala že deset novih življenj.
Ob 12.03 uri se je napadalec namenil v hotel. Pri tem si je pomagal z znanjem o razporeditvi prostorov, saj naj bi nekoč v tem hotelu delal kot animator. Tako je hitro našel notranji bazen ter recepcijo.
V tem delu kompleksa je ubil še tri ljudi, saj je streljal po hodnikih, metal pa je tudi doma narejene ročne bombe. Ob 12.05 uri se je vrnil na plažo, kjer je še enkrat ustrelil 17 žrtev, ki jih je pred tem s streli le ranil.
Priče so za Daily Mail povedale, da je Rezgui nosil štiri šaržerje za naboje, kar zadostuje za 120 strelov. Možno je, da je streljal tudi s pištolo, saj so tunizijski kirurgi povedali, da so rane, ki so jih utrpele žrtve, povzročili naboji različnih kalibrov.
Zadnjo rundo nabojev je porabil za to, da je ubil tiste preživele, ki jih je lahko našel. Od začetka masakra je minilo že 20 minut, a je trajalo še pol ure, preden ga je zaustavila policija. 27 minut je očitno lahko prosto pohajkoval naokrog.
Tudi po tem, ko je prenehal s streljanjem, se policija še ni pojavila, zato je imel napadalec veliko časa, ki ga je porabil za to, da je poziral za "selfije" z ljudmi, ki jih je ubil, med tem pa se smejal. Nato je svoj mobilnik vrgel v morje.
Vendarle je v akcijo stopila policija, ki ga je pregnala mimo sosednjega hotela v stranske ulice, tam pa ga je ob 12.32 uri ubil ostrostrelec. Vse kaže, da je strelcu že veliko prej zmanjkalo nabojev in je pravzaprav čakal, da ga ujame policija.
Obdukcija njegovega trupla je razkrila, da je bil pod vplivom drog. Britanski Daily Mail je poročal, da je bil Rezgui v času napada pod vplivom kokaina.
Šele po tem, ko je policija ubila strelca, so reševalcem dovolili vstop v kompleks, pred tem so jih dobrih 10 minut zadrževali pred ograjo.
Tunizijski predsednik Beji Caid Essebsi je oznanil, da bodo raziskali, zakaj je prišlo do takšne polomije pri zagotavljanju varnosti in zakaj je tako dolgo trajalo, preden je posredovala policija. Dodal je še, da so sicer že pred napadom nameravali poostriti varnost v obalnih letoviščih, a na žalost šele s 1. julijem.
Objemala je moževo truplo
Ko so reševalci le uspeli priti do žrtev, so jih pričakali pretresljivi prizori. Eden izmed njih je bil, ko so našli žensko, ki je tesno objemala moževo truplo. Zdravnica, ki ju je našla, je povedala, da je par padel pod streli, ko sta tekla na varno. "Ni ga hotela zapustiti. Ko smo jo želeli prenesti v reševalno vozilo, se ga je še bolj oprijela. Morda ni vedela, da je mrtev," je povedala zdravnica.
30-letna Britanka Gina Van Dort je bila, ko so ju našli, pri zavesti, a ni mogla govoriti, saj jo je napadalec ustrelil v obraz, pri čemer je izgubila levo oko. Ko je zdravnica Van Dortovo obiskala v bolnišnici, je ta zbrala moči in jih napisala zahvalno sporočilo ter jo prosila, naj ji prinese možev prstan.
Zaslišali 12 osumljencev
Za tem streljanjem je stala ista teroristična skupina, kot za streljanje pred muzejem Bardo, so sporočili predstavniki oblasti. Sporočili so, da so že aretirali 12 osumljencev, ki naj bi bili povezani z napadom. Od tega naj bi štiri že izpustili. Proti osmim pa naj bi izdali obtožnice.
Po navedbah tunizijskega ministra za ustavne institucije in civilno družbo Kamala Jendoubija je pridržana osmerica – sedem moških in ženska – neposredno povezana s krvavim napadom v mestu Sousse prejšnji teden.
"Varnostne službe so uspele razkriti in uničiti mrežo, ki je stala za napadom," je povedal Jendoubi, ki pa ni izdal podrobnosti o vlogi, ki naj bi jo aretirani odigrali pri napadu.
Iščejo pa še dva moška, ki sta se v Libiji urila z napadalci, ki so zakrivili zadnja dva napada v Tuniziji.
V Soussu je napadalec ubil 38 ljudi, pred muzejem Bardo pa so jih ubili 21. Storilce obeh napadov so ubili streli policistov.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.