Predmestje St. Louisa Ferguson je še naprej prizorišče protestov. Napetosti se sicer malce umirjajo, a protesti se zato širijo na druga ameriška mesta. Nadzor nad Fergusonom je prevzela državna avtocestna policija oziroma njen stotnik Ron Johnson, ki je odraščal v mestu in je temnopolt. Dejal je, da želi prekiniti začaran krog nasilja in se je v četrtek zvečer celo podal med protestnike. Ti so skupaj z njim vzklikali geslo "Roke gor, ne streljaj", nekateri so ga celo objemali.
Oblasti so danes javnosti na novinarski konferenci sporočile ime policista, ki je v soboto ustrelil neoboroženega 18-letnega temnopoltega Michaela Browna. Policistu je ime Darren Wilson. Pri policiji je že šest let. Proti njemu še ni tekel noben diciplinski postopek. Wilson se je tistega dne odzval na klic o ropu v bližnji trgovini. Policija trdi, da posnetek nadzornih kamer v trgovini razkriva, da je Brown ukradel škatlo cigaret, vrednih 48,99 dolarjev. Kasneje je policija še sporočila, da Wilson v času streljanja ni vedel, da je Brown osumljen tatvine. Prebivalci zgodbi ne verjamemo in se sprašujejo, zakaj je šef policije potreboval kar teden dni, da je na dan prišel s takšno zgodbo.
Policist vztraja, da je šlo za samoobrambo, a priči, ki sta opazovali dogajanje, trdita drugače. Mladenič naj bi po njihovem zatrjevanju celo privzdignil roki v zrak in tako policistu nakazal, da ne želi težav. Kljub temu je ta streljal, po neuradnih podatkih pa naj bi izstrelil kar osem nabojev. Streljal naj bi tudi, ko je mladenič že ranjen ležal na tleh.
Obama policijsko nasilje označil za nesprejemljivo
Sicer pa imajo z možmi v modrem, ki bi morali služiti in varovati ljudstvo, težave tudi novinarji. Kar dva sta bila deležna fizičnega in verbalnega nasilja s strani policistov. Enega je policist celo udaril v glavo. Gre za novinarja Washington Posta in spletnega medija Huffington Post. Policisti so ju prijeli, saj se nista dovolj hitro umaknila z restavracije McDonald's, kjer sta pisala članke. Oba novinarja so izpustili brez obtožnice. Novinarja sta večkrat zahtevala tudi podatke nasilnih policistov, a jim ti niso želeli povedati številk svojih izkaznic.
Kritiki opozarjajo, da je Ferguson naselje z 21.000 prebivalci, večinoma temnopoltimi, lokalna policija pa premore 53 ljudi, od tega 50 belcev. Kritiki so ves čas opozarjali, da se tamkajšnji policisti popolnoma neprimerno odzivajo na proteste. Pravosodni minister ZDA Eric Holder je bil tako včeraj zelo kritičen do lokalne policije, ki je po mnenju kritikov položaj poslabšala s pretiranim razkazovanjem moči in kasneje tudi s pretirano uporabo sile. Policija je namreč na ulice Fergusona poslala močno oborožene sile in pse. To je pri temnopoltih prebivalcih izzvalo različne zgodovinske konotacije; pse so npr. uporabljali beli lastniki sužnjev, ko so lovili ubežnike.
Nekateri protestniki so zato razbijali trgovine, avtomobile in druge zgradbe. V sredo so protestniki policiste celo obmetavali s kamenjem in molotovkami, ti pa so odgovorili s solzivcem in dimnimi bombami.
Predsednik ZDA Barack Obama je policijsko nasilje označil za nesprejemljivo.
Protesti tudi v drugih ameriških mestih
Policijskega nasilja pa je očitno postalo dovolj tudi ljudem iz drugih delov ZDA. V New Yorku so protesti v četrtek potekali na Times Squareu, Union Squareu, v sosednjem Newarku v New Jerseyju, pa tudi po drugih zveznih državah in mestih v ZDA. Protestniki povsod ponavljajo geslo "Roke gor, ne streljaj".
Podpora iz sveta
Sicer pa Al Jazeera poroča, da številni Palestinci podpirajo protestnike in jim svetujejo, kako naj ravnajo ob napadih policistov, še posebej, ko imajo opravka s solzivcem. Kot pravijo, ameriški policisti najverjetneje uporabljajo solzivec, ki so ga "izraelske oblasti najprej preizkusile na Palestincih". Pozivajo jih, naj bodo v svojem boju močni. Nekateri so ameriškim protestnikom posredovali tudi konkretna navodila, kako naj ravnajo ob stiku s solzivcem.
The oppressed stands with the oppressed. #Palestine stands with #Ferguson. pic.twitter.com/hxK94VqfsO
— فلسطين i (@iFalasteen) August 14, 2014
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.