Ameriški predsednik Donald Trump je prvi dan obiska v Savdski Arabiji v okviru svoje prve večdnevne turneje v tujini opisal kot izreden. ZDA in Savdska Arabija sta ob robu obiska že podpisali pogodbe o vlaganjih v vrednosti več kot 350 milijard dolarjev.
Državi sta med drugim sklenili orožarski posel, vreden 110 milijard dolarjev. Dogovor naj bi po besedah ameriškega državnega sekretarja Rexa Tillersona služil kot pomoč Savdski Arabiji v boju proti "škodljivemu iranskemu vplivu". Pogodbe o dobavi vojaške opreme in podpori bodo po njegovi oceni služile dolgoročni stabilnosti Savdske Arabije in celotnemu Zalivu.
Trump je prvi dan obiska v Savdski Arabiji pospremil z besedami: "Bil je izreden dan. Izredna vlaganja v ZDA, na stotine milijard investicij v ZDA, delovna mesta, delovna mesta, delovna mesta."
Predsednik ZDA se je danes srečal tako s savdskim kraljem Salmanom kot prestolonaslednikom Mohamedom bin Najefom.
Trump kritiziral prejšnjo prvo damo
Ameriškega predsednika na turneji spremlja tudi ameriška prva dama Melania Trump, ki je nosila konservativno črno obleko, ni pa si zakrila las. V državo je prispela tudi njegova hči Ivanka Trump, ki si prav tako ni zakrila las. Sicer to tujim gostjam ni zapovedano, toda tokrat je to v medijih nekoliko bolj izpostavljeno, ker je pred leti Trump zaradi tega razloga javno kritiziral nekdanjo prvo damo Michelle Obama.
Leta 2015 je Trump dejal, da je Obamova užalila Savdsko Arabijo, ker ni pokrila las. ''Številni pravijo, da je čudovito, da Obamova ni nosila šala v Savdski Arabiji, ampak bili so užaljeni. Dovolj sovražnikov imamo,'' je zapisal na Twitterju. Državljanke si morajo pokrivati lase, ko zapustijo domove, tujim gostjam pa tega ni treba storiti. Tako si las nista skrili niti britanska premierka Theresa May niti nemška kanclerka Angela Merkel, ko sta se nedavno mudili v državi.
Najprej pogovori
Obisk se je začel s pogovorom Trumpa s kraljem Salmanom in dvema najvplivnejšima savdskima princema. V Rijadu srečanje Trumpa in kralja Salmana vidijo kot priložnost za obnovo odnosov z Washingtonom po več letih napetostih v času prejšnjega ameriškega predsednika Baracka Obame. Trump in njegova soproga Melania sta se s savdsko kraljevo družino družila tudi na večerji.
Ameriški predsednik je danes prejel tudi najvišje savdsko priznanje, s katerim so počastili njegovo zavzemanje za krepitev dvostranskih odnosov med državama ter "širjenje miru in stabilnosti po svetu", so sporočili s savdskega dvora. Kot so dodali, je Trump priznanje prejel kot zahvalo za tesne odnose med ZDA in Savdsko Arabijo.
Ivanka Trump obnorela mlade Savdijce
Hči ameriškega predsednika Ivanka Trump, ki je skupaj z očetom pripotovala v Savdsko Arabijo, je popolnoma obnorela Savdijce. Ti na družbenih omrežjih kar tekmujejo v izrazih naklonjenosti in hvaljenju njene lepote, ne manjka ji niti ženitnih ponudb.
Na družbenem omrežju Twitter se je nemudoma pojavila oznaka "Bint Trump", kar pomeni Trumpova hči, pod katero mladi Savdijci tekmujejo v hvaljenju hčerke ameriškega predsednika.
"S Trumpom moramo tesneje sodelovati in njegovi hčerki omogočiti veliko investicij, da bo večkrat obiskala našo državo," je na Twitterju zapisal eden izmed njih. Drugi je tvitnil, da prvič v življenju vidi pravo žensko.
Nek moški, oblečen v tradicionalna savdska oblačila, je v videu, objavljenem na Twitterju, savdskega kralja zaprosil za njeno roko.
Niso pa vsi Savdijci navdušeni nad svetlolaso 35-letnico. "Raje vidim dekleta iz moje dežele, v vsej njihovi lepoti in skromnosti, brez ličil in lepotnih operacij," je zapisal nekdo. Mnogi pa se sramujejo, da se številni tako naslajajo nad Ivanko in opozarjajo na odnos savdskih moških do žensk.
Je pa zanimanje moških za hčerko predsednika ZDA vzbudilo ljubosumje med savdskimi ženskami, ki so se zato iz maščevanja začele zanimati za Ivankinega moža Jareda Kushnerja in druge moške iz Trumpovega spremstva.
Osemdnevna turneja
Ob Trumpovem obisku bodo v nedeljo sklenili tudi nekaj poslov med državama. Po poročanju BBC naj bi savdski naftni gigant Aramco z 11 ameriškimi podjetji sklenil posle v višini 50 milijard ameriških dolarjev.
V nedeljo ima Trump na programu tudi nagovor voditeljem okoli 50 muslimanskih držav. Kot je pred turnejo povedal svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Herbert McMaster, namerava Trump z govorom združiti muslimanski svet proti sovražnikom civilizacije ter izraziti ameriško zavezo muslimanskim partnerjem. Trump je pred obiskom povedal, da bo voditelje muslimanskih držav pozval k boju proti ekstremizmu.
Ni še jasno, ali bodo med muslimanskimi državniki tudi voditelji Irana, Sirije, Libije, Somalije in Jemna, ki so med državami s seznama v Trumpovem izvršnem ukazu o prepovedi vstopa za državljane muslimanskih držav v ZDA.
Ameriški predsednik, ki svoje mnenje in politične odločitve rad sporoča preko Twitterja, se bo sešel tudi z nekaterimi, ki so zelo dejavni na tem družbenem omrežju. Med njimi bodo po napovedih glavni izvršni direktor Twitterja Jack Dorsey, aktivistka Malala Jusufzaj in jordanski kralj Abdulah.
Savdska Arabija je za ZDA strateško in vojaško zelo pomembna, saj v boju za prevlado na Bližnjem vzhodu predstavlja protiutež Iranu.
V ponedeljek bo Trump turnejo nadaljeval v Izraelu. Nato bo obiskal palestinska ozemlja, Vatikan, Italijo, Bruselj in na koncu še Sicilijo. Pred odhodom je Trump na Twitterju zapisal, da bo na turneji zelo branil ameriške interese.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.