Osem mesecev kasneje je kamp po poročanju Daily Maila zrasel v pravo malo mesto.
Odprlo se je več kot deset trgovin, nekaj restavracij, celo začasen hotel. Odprl se je tudi informacijski center, ki nudi nasvete, kako v Veliki Britaniji priti do azila.
Središče kampa je območje, imenovano "Trg", ki velja za utrip mesta, stanje opisuje Daily Mail. Tukaj med drugim stoji šotor v obliki kupole, v kateri domujejo gledališče, umetnostna galerija in eritrejski nočni klub, kjer strežejo močno pivo (kar je nekoliko nenavadno, saj je polovica Eritrejcev muslimanov).
Na trgu je tudi knjigarna, ki med drugim nudi tudi tečaje francoščine in angleščine. Tam so zrasle tudi mošeje in cerkve, vključno z leseno eritrejsko in etiopsko ortodoksno cerkvijo.
Kamp je bil sprva začasen postanek za migrante, ki so čakali na priložnost, da jih nelegalno pretihotapijo iz Francije v Britaniji. Zdaj pa je postalo stalno naselje.
Ker so na meji vzpostavili strožje varnostne ukrepe in namenili mnogo denarja za preprečevanje tihotapljenja ljudi, migranti čakajo na pravi trenutek za prečkanje meje v Združeno Kraljestvo, med tem pa se lotevajo različnih poslov. Z zraka šotorišče zgleda kot kamp kakšnega glasbenega festivala.
Ne glede na to pa migranti dnevno kujejo svojo pot v Britanijo, saj naj bi tam z lahkoto dobili socialno podporo, prepričani pa so tudi, da je na voljo ogromno prostih delovnih mest.
V kampu je poskrbljeno za skoraj vsako potrebo, saj dobrodelne organizacije zagotavljajo tople obroke in gradijo lesene barake, pravni strokovnjaki pa nudijo nasvete za pridobitev azila. Za otroke so naredili igrišče z lesenimi ogrodji za plezanje.
Vsako soboto imajo "dan lepote" v začasni stavbi, kjer nudijo masaže in druge oblike nege telesa. Moški za mizo igrajo domine, drugi igrajo namizni nogomet. Na območju tržnice je več restavracij, predvsem kurdskih, eritrejskih in afganistanskih, ter trgovin, kjer prodajajo hrano in cigarete. Mavretanski umetnik Alpha je postavil vrt skulptur.
Britanski prostovoljec zagotavlja storitev polnjenja mobilnih telefonov, načrtuje tudi vzpostavitev brezplačnega brezžičnega interneta na področju celotne "Džungle".
Ponoči se vzdušje popolnoma spremeni
Čeprav na prvi pogled v "Džungli" vlada sproščeno vzdušje, to ponoči postane zastrašujoče. Obstajajo resne skrbi, da bi se v kamp infiltrirali britanski islamistični skrajneži, ki bi se predstavljali za humanitarne delavce.
Ob 1. uri ponoči se začne nočna akcija. Skupine migrantov, ki jih vodijo tihotapske tolpe in levičarski aktivisti, skušajo ustaviti tovornjake in avtomobile, namenjene v Anglijo, v upanju, da se jim bo uspelo vtihotapiti kot slepi potniki.
Varnostnik v bližnji tovarni je povedal, da gre za "gverilsko vojno stanje". V spopadih s policijo jih migranti pogosto obmetavajo s kamenjem.
V "Džungli" živi okoli 4.500 ljudi.
Taborišče postaja trajno tudi zato, ker so mnoge smrti tistih, ki so skušali prečkati predor pod Rokavskim prelivom, od takšnih namer odvrnile mnoge migrante.
Poskusi tihotapljenja na tovornjake:
"Upal sem, da bom prišel v Veliko Britanijo, a se nočem izpostavljati nevarnosti – preživel sem državljansko vojno v Darfurju in v puščavi, in ne bom tako tvegal," je dejal 25-letnik iz Sudana.
"Nihče noče ostati v Džungli. Večina ljudi tukaj je neomajnih, da želijo doseči Združeno kraljestvo. Varnostni ukrepi tega ne bodo spremenili. Nekateri govorijo, da če ne bodo mogli priti v Anglijo, bodo umrli tukaj," je dodal.
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.