Z gotovostjo lahko trdimo, da bo Mlečna cesta čez štiri milijarde let trčila z najbližjo sosednjo galaksijo Andromedo, so sporočili astronomi iz ameriške vesoljske agencije Nasa. To so ugotovili na podlagi podatkov s teleskopa Hubble. Ti kažejo, da se danes 2,5 milijona svetlobnih let oddaljeni galaksiji privlačita in da je trčenje neizbežno.
Poglejte, kako naj bi bilo trčenje galaksij videti:
Mlečna cesta bo doživela veliko preobrazbo, so zapisali na Nasini spletni strani. "Sonce bo najverjetneje vrglo v novo območje v naši galaksiji, toda nevarnosti, da bi bila Zemlja in sončni sistem uničena, ni," so dodali. Čeprav bosta galaksiji trčili, zvezde ne bodo, saj so dovolj narazen. Jih bo pa zato vrglo iz trenutne orbite. Naš sončni sistem bo po teh predvidevanjih končal veliko dlje od jedra galaksije, kot je danes.
A velikih sprememb takrat še ne bo konec. Trajalo bo namreč še dodatni dve milijardi let, da se bosta obe galaksiji dokončno združili v eno samo, eliptično galaksijo, kakršne so pogoste v naši vesoljski okolici. Zadeve bo zapletala tudi galaksija Triangulum, manjša spremljevalka Andromede, ki naj bi prav tako trčila z našo.
"Po skoraj stoletju špekulacij o usodi Andromede in Mlečne ceste imamo končno jasno sliko o tem, kako se bodo dogodki razvijali v naslednjih milijardah let," je dejal Sangmo Tony Sohn, znanstvenik z vesoljskega inštituta v Baltimoru, specializiranega za obdelavo podatkov, ki jih dobijo s teleskopi.
Vesolje se širi in trki galaksij se zato še vedno pojavljajo. So pa bili v preteklosti, ko je bilo vesolje manjše, ti veliko pogostejši, so ugotovili na podlagi podatkov s teleskopa Hubble.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.