Guam, ki mu z napadom grozi Severna Koreja, je 541 kvadratnih kilometrov velik vulkanski in koralni otok v Tihem oceanu med Filipini in Havaji. Od severnokorejskega Pjongjanga je oddaljen 3.400 kilometrov.
Gre za ''nepriključeni'' ameriški teritorij, na katerem živi 163.000 prebivalcev. Ti so ameriški državljani, a ne morejo glasovati za predsednika na ameriških volitvah.
Četrtina otoka pripada ameriški vojaški bazi, v kateri je okoli 6.000 oseb, ZDA načrtujejo, da bodo tja napotile še dodatnih tisoč pripadnikov ameriške vojske.

Guam so prvotni prebivalci naselili že pred 4.000 leti. Prvi Evropejec, ki je obiskal otok leta 1521, je bil portugalski raziskovalec Ferdinand Magellan. Otok je nato zavzela Španija, med špansko-ameriško vojno pa so leta 1898 otok zasedli Američani.
Med drugo svetovno vojno so otok decembra 1941 nekaj ur po napadu na Pearl Harbour zasedli Japonci, ki so tam ostali dve leti in pol. Ameriške sile so ga osvobodile julija 1944 in otok ostaja ključna točka ameriške vojske za dostop do Južnokitajskega morja in obeh Korej.
Otok od 60. let prejšnjega stoletja živi od turizma in seveda ameriške vojske.
Tudi ta otok se, podobno kot nekateri drugi pacifiški otoki, sooča s propadanjem koralnega grebena in onesnaženjem. Prav tako je zaradi prekomernega ribolova upadlo število rib na območju.

Prišleki so z novimi vrstami močno zaznamovali in prizadeli naravno floro in favno, saj so na otok zanesli tako bolezni kot živali, ki jih tam nikoli ni bilo. Ob koncu druge svetovne vojne naj bi z vojaškim tovorom na otok prispela tudi rjava drevesna kača (boiga irregularis), ki je plenila in skoraj izbrisala ptice na otoku. Na otoku prej kač ni bilo, tako da kača nima naravnih sovražnikov.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.