Mehiška policija se še vedno na vse pretege trudi, da bi ulovila enega največjih vodij mamilarskih kartelov Joaquina Guzmana, znanega tudi kot El Chapa. Kot smo poročali, je temu že drugič uspel filmski pobeg iz zapora. Potem, ko je prvič leta 2001 pobegnil tako, da se je skril v voz z umazanim perilom, je bil tokratni pobeg očitno še bolje načrtovan in tudi nadvse uspešno izveden.
Iz umivalnice vodila 10 metrov globoka luknja, v predoru ga je čakal motocikel
Kot smo poročali včeraj, so vodjo največjega in najvplivnejšega kartela Sinaloa, ki ima lovke na vseh kontinentih, kamere nazadnje ujele, ko se je odpravljal v kopalnico svoje celice v mehiškem zaporu Altiplano. Danes so zanne nove podrobnosti, in sicer so pod umivalnico v njegovi celici našli kvadratno odprtino, široko približno pol metra. Luknja je globoka deset metrov, v njej pa je lestev, po kateri se je Guzman očitno spustil v predor s prezračevalnim sistemom in razsvetljavo. Kot so ugotovili, ga je v 1,7 metra visokem in 80 centimetrov širokem predoru čakal motor na tračnicah. Slednje so najverjetneje njegovi pomagači uporabili za prevoz orodja in odstranjevanje izkopane zemlje. Mamilarski kralj se je očitno v velikem slogu nato popeljal po 1,5 kilometra dolgem predoru do nedokončane zgradbe v bližini, kjer je skozi odprtino v tleh splezal na prosto in izginil.
Prvi mož komisije za nacionalno varnost Monte Alejandro Rubido je na tiskovni konferenci potrdil, da so preiskovalci v predoru našli kar nekaj orodja, kisikove bombe, posode z gorivom in ostale pripomočke. Na vprašanje, kako je mogoče, da pristojni, ki so pred komaj letom dni zaprli enega največjih mamilarskih vodij, niso pravočasno opazili, da se spet pripravlja na pobeg, ni imel odgovora. Je pa ob tem potrdil, da so pridržali 18 zaposlenih paznikov v sicer enem najbolj varovanih zaporov. Vsi bodo zaslišani. Prav tako so nemudoma zaprli bližnje letališče v Toluci in odredili natančen pregled vseh zasebnih hangarjev na območju.
58-letni Guzman, čigar kartel Sinaloa je pošiljal mamila po vsem svetu, je veljal za najbolj iskanega mamilarskega kralja. Njegov drugi pobeg iz zapora pa je hudo osramotil administracijo predsednika Enriqua Pena Nieta, ki si že vse od leta 2012 prizadeva, da bi razbila mamilarske kartele znotraj države. "Vseeno imam veliko zaupanje v mehiške institucije. Vem, da imajo moč in voljo, da tega kriminalca spravijo nazaj za zapahe," je dejal.
Na preži tudi tuje varnostne sile
Guzmanove lovke segajo po vsem svetu, še posebej v bližnje ZDA, zato so si v preteklosti tudi slednje prizadevale, da bi ga prijeli. Ob njegovem prijetju leta 2014 so celo potekali dogovori, da bi ga mehiške oblasti predale Američanom, a se to ni zgodilo. Tedaj so Mehičani zagotovili, da bodo poskrbeli, da bo ostal za zapahi. Kakorkoli, Američani so po novici, da je ušel, nemudoma spet pristopili k iskalni akciji. "Ameriška vlada je pripravljena sodelovati pri iskanju, zbiranju in posredovanju informacij glede danega ubežnika," je sporočila vrhovna državna tožilka Loretta Lynch.
Odraščal v revščini, nato ustanovil svoj kartel
Guzman je odraščal v revščini in se je pridružil kartelu Guadalajara. Ko je ta razpadel, je leta 1980 ustanovil kartel Sinaloa, ki nosi ime po zvezni državi Mehike. Prvič so ga aretirali leta 1993, vendar je operacije vodil iz zapora, iz katerega je leta 2001 pobegnil. Od takrat je njegova legenda rasla, skupaj z lovkami kartela, ki se je razširil po svetu od Evrope do Avstralije.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.