Na Poljskem danes poteka črni protest delavk, ki so ga poimenovali kar črni ponedeljek. Te protestirajo proti načrtom države, ki želi v tej večinoma katoliški državi prepovedati splav. Sicer na Poljskem že sedaj velja zelo restriktna zakonodaja glede splava, ki je tako dovoljen le v izjemnih primerih, kot je posilstvo ali pa stanje, zaradi katerega je ogroženo življenje nosečnice oziroma zarodka.
Zdaj država predlaga še strožjo zakonodajo, s katero se ukinja možnost splava tudi v teh izjemnih primerih. Vse, ki bi kršile prepoved splava, lahko v primeru obsodbe pristanejo v zaporu za obdobje petih let. Z zaporom bo kaznovano tudi medicinsko osebje, ki bi sodelovalo pri splavu.
![Delavke so se zgrnile na ulice, kjer protestirajo proti popolni prepovedi splava.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2016/78653494fb_61835396.jpg?v=e6aa&fop=fp:0.27:0.55)
Takšna zakonodaja je diskriminatorna in krši pravice žensk, opozarjajo organizacije, ki se zavzemajo za človekove pravice. Poleg pravice do splava zahtevajo pravico žensk do življenja in zdravja, dostop do zanesljive spolne izobrazbe, kontracepcije in učinkovite biomedicinske oploditve. Novi zakon naj bi namreč možnosti biomedicinske oploditve močno omejil.
Današnji množični protest so poimenovali črni protest, ker ženske žalujejo za svojimi reproduktivnimi pravicami. Večina protestnic, ki se je danes zbrala na ulicah številnih poljskih mest, je oblečenih v črna oblačila, v znak podpore pa so se številna podjetja zavezala, da bodo stavko podprla tako, da danes ni dela. "Črnina je povsem primeren izraz, saj se teptajo pravice žensk," opozarjajo protestnice, ki so prepričane, da je to črn dan za Poljsko. Organizatorji množičnega protesta so pozvali k protestu tudi študentke in gospodinje.
![Zaradi stroge zakonodaje je veliko Poljakinj prisiljenih v nezakonite splave.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2016/c8c0224be3_61835393.jpg?v=d41d)
Največji zagovornik strožje zakonodaje je skupina Ustavimo splav, ki jo podpirata tako katoliška cerkev kot premierka Beata Szydlo, novi, strožji zakon, pa ima podporo tudi med drugimi predstavniki vlade. Prav zaradi stroge zakonodaje je veliko Poljakinj prisiljenih v nezakonite splave. Zakonito naj bi letno na Poljskem splavilo okoli tisoč žensk, nezakonito pa več kot 150.000.
Poljska ima eno strožjih zakonodaj glede omejitve splava v Evropi. Strožjo zakonodajo imajo le na Irskem, v Andori, v Liechtensteinu, v San Marinu ter na Severnem Irskem.
KOMENTARJI (254)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.