Iraški Tikrit so osvobodili izpod nadzora Islamske države (IS), a mesto je plačalo visoko ceno. Številni prebivalci so umrli ali so zbežali, rojstno mesto nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina severno od Bagdada je ostalo v ruševinah.
Islamska država je mesto zajela junija lani. V 10-mesečni okupaciji so potekali srditi spopadi med IS in iraškimi silami ter zavezniki, tehtnico so nato nagnili še letalski napadi ameriških sil. Iraška vojska je tako zmago razglasila v sredo.
Stavbe, ki še stojijo, so polne lukenj, ki so jih naredili naboji, stavbe so požgane ali ožgane. Na mestnih stavbah so zdaj namesto črnih zastav IS šiitske zastave.
Iraški premier Haider al-Abadi je napovedal, da bo vojska aretirala vsakogar, ki bo kradel po zapuščenih stavbah. Poudaril je, da bodo čim prej skušali situacijo povrniti v normalne tirnice in ljudem omogočiti, da se vrnejo domov.
A postoriti je treba še veliko, navajajo tuji mediji. Tako v mestu ni elektrike ali vode.
Čeprav je mesto osvobojeno krute IS, to še ne pomeni, da je tam zavladal mir. Številne humanitarne organizacije so šiitske vojake obtožile, da se zdaj maščujejo sunitom, med drugim tudi tako, da jim uničujejo domove, da se nikoli ne bi mogli vrniti.
Satelitske slike Tikrita, ki so jih februarja objavili Združeni narodi, so razkrile, da je bilo poškodovanih vsaj 563 stavb. 137 jih je bilo popolnoma uničenih, 241 pa močno poškodovanih.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.