Osmi dan po eksploziji v kitajskem mestu Tjandžin, ki je terjala najmanj 116 mrtvih in na stotine ranjenih, je na brežino reke Haihe naneslo na tisoče mrtvih rib. Največjo količino rib so opazili na kraju, ki je približno 6,5 kilometra oddaljen od kraja eksplozije, poročajo kitajski mediji.
Množičen pogin rib je prestrašil tamkajšnje prebivalce, saj sumijo, da so poginile zaradi prisotnosti toksičnih snovi, ki so po eksploziji končale v vodah ob tem desetem največjem pristanišču na svetu. Oblasti so namreč po nesreči potrdile, da je bilo v skladiščih v času eksplozije shranjenih okoli 40 različnih nevarnih kemikalij, med temi tudi 700 ton zelo toksičnega natrijevega cianida.
Oblasti so sicer včeraj potrdile, da so med 42 vzorci vode v osmih odkrili prisotnost cianida, v enem primeru je vrednost kar 356-krat prekoračila običajno. Na delu so posebne ekipe, ki izvajajo dekontaminacijo onesnaženih območij.
Beijing: patriotic #Tianjin fish flood ashore in fervent desire to join WWII parade celebrating victory over Japan. pic.twitter.com/kFF11HMgT7
— Hong Kong Hermit (@HongKongHermit) August 21, 2015
Danes spet zagorelo
V Tjandžinu se sicer danes gasilci spet spopadajo z ognjem. Na območju naj bi namreč na več lokacijah spet zagorelo. Poročajo o štirih požarih.
Medtem je tja pripotovalo okoli 200 nuklearnih in biokemijskih strokovnjakov, a lokalno prebivalstvo se jezi nad preskopimi informacijami. Vsak dan so organizirani protesti, na katerih od oblasti zahtevajo zagotovitev večje varnosti in predvem več uradnih informacij o stanju na danem območju.
Tudi Rapporteur Baskut Tuncak, strokovnjak Združenih narodov, je ostro skritiziral Kitajsko zaradi netransparentnosti. Meni, da bi lahko ob boljši komunikaciji morda celo preprečili katastrofo.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.