Nasino robotsko vozilo Curiosity (Radovednost), ki na Marsu zbira in analizira vzorce kamnin, je za spremembo svoje kamere namesto v tla usmerilo v nebo. Posnelo je sončni mrk. 'Zakrivila' ga je največja od dveh Marsovih lun Fobos, ki je na svoji poti zašla pred Sonce. Mrk sicer ni bil popoln, kakršnih smo vajeni na Zemlji, je pa bil najbližje popolnemu, kot je na Marsu sploh mogoče.
Mrk je sicer bil že 17. avgusta, a je ameriška vesoljska agencija Nasa tri posnetke, ki so nastali v razmiku treh sekund, objavila šele danes. Ob tem so opozorili, kako natančne izračune so morali znanstveniki narediti, da redkega nebesnega pojava niso zamudili.
Curiosity je na Marsu pristal pred letom dni in je danes na polovici svoje misije. Njegova naloga je ugotoviti, ali je po površju enega od naših najbližjih nebesnih sosedov kdaj tekla voda, po čemer bi sklepali, da so bile razmere tam nekoč ugodne za življenje. Analize kamnin in posnetki reliefa so teorijo o rekah na Marsu bolj ali manj že potrdili.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.