Danes je svetovni dan slonov. Poznamo dve vrsti - afriške in azijske slone. Prvi veljajo za največje kopenske živali, saj tehtajo tudi do osem ton. Od azijskih se razlikujejo predvsem po velikosti, prav tako imajo drugačne uhlje. Medtem ko imajo okle tako samice kot samci afriških slonov, imajo pri azijskih vrstah okle le samci.
Sloni oziroma bolje rečeno slonice oblikujejo kompleksno hierarhijo med samicami in mladiči, samci pa so bolj samotarji, včasih sicer tudi živijo v skupnostih z drugimi kolegi. Samica ima mladiča na štiri do pet let, brejost pa traja 22 mesecev, kar je najdaljša doba med sesalci. Mladiči z mamo ostanejo več let, zanje pa skrbijo tudi druge članice skupine.
Poznamo dve podvrsti afriškega slona, in sicer večje savanske slone in manjše gozdne slone, ki živijo v ekvatorialnih gozdovih. Azijski sloni pa imajo tri oziroma štiri podvrste: indijski slon, šrilanški, sumatranski in malezijski oziroma bornejski slon. Slednji so med azijskimi sloni najmanjši, kot opažajo, pa tudi manj agresivni.
Številke so se razpolovile
Sloni so priljubljene in spoštovane živali, a obe vrsti sta na robu preživetja. Po podatkih Svetovni sklad za divje živali (WWF) je bilo za začetku 20. stoletja več kot 100.000 azijskih slonov. Zdaj pa jih je le še okoli 40.000 do 50.000. Nič bolje se ne godi afriškim slonom. Pred dobrimi 100 leti jih je bilo tri do pet milijonov, zdaj le še okoli 470.000.
Kljub zaščiti, še vedno najdejo ogromno pobitih slonov tako na eni kot drugi celini. Divji lovci jih masakrirajo zaradi oklov, pa tudi mesa in kože, dodatno težavo, predvsem v Aziji, pa predstavlja krčenje življenjskega prostora. Prav zato tudi prihaja do več konfliktov s človekom. V Aziji so problematične predvsem plantaže palm za palmovo olje, zaradi katerih so ogrožene tudi številne druge živali.
Pri WWF svetujejo, da za v dobrobit teh čudovitih velikanov izogibajte nakupov slonovine, previdni bodite tudi pri izdelkih iz palmovega olja (tega lahko najdemo v najrazličnejših tako prehrambenih kot kozmetičnih izdelkih) in kupujte take, ki vsebujejo ekološko pridelano olje.
Preživetje slonov je torej odvisno tudi od nas. 12. avgusta po zaslugi Fundacije za reintrodukcijo slonov Tajske (Elephant Reintroduction Foundation of Thailand) obeležujemo svetovni dan slonov, ki v svojem petem letu združuje 100 organizacij za ohranitev slonov in neštete posameznike po vsem svetu. Milijoni sodelujočih so pokazali zaskrbljenost nad nezavidljivim položajem sivih velikanov s podporo Svetovnemu dnevu slonov, kar dokazuje, da imajo ljudje te živali radi in želijo storiti vse, kar je v njihovi moči, da bi jim pomagali, so sporočili iz ljubljanskega živalskega vrta, kjer domuje slonica Ganga.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.