Na obletnico smrti kontroverznega avstrijskega politika, dolgoletnega koroškega glavarja Jörga Haiderja, so na mestu, kjer je tragično preminil odkrili manjši spomenik, posvečen omenjenemu politiku. Haiderjev naslednik Gerhard Dörfler se je v govoru spomnil 'velikega politika' in 'velikega človeka' ter njegovih dosežkov za državo in njene prebivalce.
Spregovoril je tudi o prijateljstvu s Haiderjem, ki se je, tako Dörfler, začelo že precej pred začetkom njegove politične kariere. Tudi tokrat pa se ni mogel izogniti kritiziranju novinarjev, ki da v svet pošiljajo "izkrivljeno sliko" avstrijske Koroške in Korošcev.

Dörflerjev namestnik Uwe Scheuch pa je povedal, da mnogi še zmeraj ne morejo verjeti, da je Haider pred letom zares umrl. "Na žalost je Haider res umrl. Kljub temu pa bo za vedno živel v srcih ljudi," je dejal.
Ob odkritju spomenika, ki je okrašen s fotografijami štirih svetnikov, med katerimi je tudi koroški patron, je igrala koroška himna, poroča avstrijska oe24.at. Obletnice Haiderjeve smrti so se spomnili že zjutraj, ko so v celovški katedrali darovali mašo, popoldne pa bodo izbrani gostje v spomin na deželnega glavarja prisostvovali koncertu na glasbeni akademiji v mestu Osoje.
Kraj nesreče je po podatkih policije obiskalo okoli tisoč ljudi, ki so se želeli pokloniti politiku. Cesta proti Ljubelju je bila zaradi spominske slovesnosti zaprta, vozišče pa so začasno spremenili v parkirišče. Spomin na pokojnega koroškega deželnega glavarja so z udeležbo na slovesnosti počastili ljudje z vseh koncev države, ki po večini še vedno verjamejo, da je pri nesreči pred letom dni šlo za zaroto. ''Vedno je bil za nas, male ljudi. Vedno je bil odprt za naše probleme,'' je povedal eden izmed obiskovalcev.
Prva obletnica
Pred natanko enim letom je avstrijska Koroška izgubila svojega dolgoletnega deželnega glavarja in vodjo Zavezništva za prihodnost Avstrije Jörga Haiderja. 58-letni Haider je umrl v prometni nesreči v bližini Celovca, ko je po prehitevanju zdrsnil s ceste. Kot je znano, je Haider na cesti Celovec–Ljubelj prehiteval na odseku, ki ima dva pasova. Ko je s prehitevalnega zapeljal nazaj na vozni pas, je njegovo vozilo, službeni VW phaeton, začelo zanašati. Kasneje je trčil v betonski steber v ograji ob cesti, nato pa se je avtomobil večkrat prevrnil.
Haider je na odseku, kjer je dovoljena hitrost 70 km/h, vozil kar 142 km/h. Z avtomobilom je podrl tudi več prometnih znakov, hidrant in priletel v betonski steber. Koroški deželni glavar, ki je imel v krvi kar 1,8 promila alkohola, je zaradi hudih poškodb glave in prsnega koša umrl na kraju nesreče. Za seboj je pustil ženo in dve odrasli hčeri.
Haider pil v gejevskem baru

Po Haiderjevi smrti so se mediji razpisali, da je glavar svoj zadnji večer preživel v klubu, kjer je pil peneče vino, nato pa se je odpeljal v gejevski bar v Celovcu, kjer je po navedbah očividcev z neznancem pil vodko. Ugibanja o tem, ali je bil Haider gej so živa še danes. Prav pred prvo obletnico smrti je 33-letni natakar Rene za nemški Bild razkril, da je bil kar osem let Haiderjev ljubimec.
Avstrija je žalovala
Tragedija, ki je pretresla celotno Avstrijo, je najbolj prizadela Korošce, ki so pred sedežem deželne vlade v Celovcu prižigali sveče in polagali cvetje. V žalno knjigo se je vpisalo na stotine ljudi, med njimi tudi škofa tamkajšnje katoliške in evangeličanske cerkve.
Haider pustil pečat
Avstrijski politiki so bili ob smrti Haiderja pretreseni in poudarili so, da je pustil pečat v političnem življenju Avstrije. Od kontroverznega avstrijskega politika so se poslovili številni gostje z vsega sveta. Mašo zadušnico pa sta darovala škof Egon Kapellari in škof Alois Schwarz. Mašo so lahko spremljali le izbrani gosti, koroška ORF pa je slovesnost prenašala v živo.
Po uradnih slovesnostih so Haiderjevo truplo odnesli v beljaški krematorij, kjer so ga upepelili, nato pa so ga v Medvedjem Dolu pokopali v ožjem družinskem krogu.
Kdo je bil Haider?
Haider se je rodil leta 1950 v mestu Bad Goiser. Študiral je pravo, politično pa se je udejstvoval že kot študent. Kritiki so ga videli predvsem kot ambicioznega človeka, oportunista, ki je v svojih političnih nastopih izrabljal nacistično retoriko in problematiko azilantov.

Njegova politična kariera se je začela leta 1977 v desničarski Svobodnjaški stranki (FPÖ), ki je leta 2000 sestavljala vladno koalicijo skupaj s krščanskimi demokrati Wolfganga Schüssla. Pomembnejša osebnost je postal že leta 1986, ko je postal vodja Svobodnjaške stranke (FPÖ ). Leta 1991 je bil njegov mandat guvernerja prekinjen, saj je javno pohvalil nacistično politiko zaposlovanja.
Leta 2002 je Evropska unija zaradi Haiderjeve vloge v okviru tedanje vlade, ko je njegova stranka vstopila v vlado, uvedla sankcije proti Avstriji. Sankcije so veljale pol leta. Leta 2005 je ustanovil novo stranko – Zavezništvo za prihodnost Avstrije ( BZÖ).
Med temami, s katerimi se je avstrijski populist ukvarjal vso svojo kariero, so bili tujci, glede katerih je bil zelo oster. Avstrijsko in tujo javnost je razburil s predlogom, da bi prosilce za azil opremili z elektronskimi zapestnicami in vzpostavitvijo posebnega zavoda za prosilce za azil.
V zadnjih letih je bil še posebej v Sloveniji znan po nasprotovanju dvojezičnim krajevnim napisom na avstrijskem Koroškem. Ignoriral je odločitve ustavnega sodišča ter zavrnil več kompromisnih predlogov za rešitev tega problema.
V spomin na kontroverznega politika so v celovškem muzeju, nekdanjem nacističnem bunkerju, razstavili njegove otroške čevlje, igrače, obleke in številne fotografije. Razstavo si je ogledala tudi Haiderjeva žena, številni njegovi privrženci pa že nekaj dni ob kraju, kjer se je zgodila tragična nesreča prižigajo svečke.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.