Prvi vrh 20 najrazvitejših in najhitreje rastočih svetovnih gospodarstev (G20) bo junija v Muskoki severno od največjega kanadskega mesta in finančne prestolnice Toronto, drugi pa novembra v korejski prestolnici Seul. V Muskoki bo med 25. in 27. junijem prihodnje leto tudi vrhunsko srečanje sedmih najrazvitejših držav in Rusije (G8).
Voditelji G20 naj bi se prihodnje leto dogovorili, kakšna naj bi bila nova arhitektura G20, kdo naj bi bil član skupine in kako pogosto naj bi se srečevala. Leta 2011 pa naj bi novo ureditev začeli izvajati v praksi.
Voditelji 20 najrazvitejših in najhitreje rastočih gospodarstev so se danes na srečanju v Pittsburghu dogovorili, da bodo ključne teme svetovnega gospodarstva odslej obravnavali v okviru skupine G20 in ne več skupine G8, ki jo sestavlja sedmerica industrijsko najrazvitejših držav sveta in Rusija.
Doslej je za vodilni gospodarski forum, v okviru katerega so se sprejemale vse najpomembnejše smernice v svetovnem gospodarstvu, veljala skupina G8. To sestavljajo države skupine G7 (ZDA, Nemčija, Japonska, Velika Britanija, Francija, Kanada, Italija) ter Rusija. Slednja se je skupini pridružila v 90. letih prejšnjega stoletja. O varnostnih temah pa naj bi se še naprej pogovarjali v okviru skupine G7.
Tisti kritiki, ki so že doslej nasprotovali odločanju v okviru ozkega foruma G8, bodo sedaj najverjetneje nasprotovali tudi forumu G20, pa čeprav predstavlja preko 80 odstotkov svetovnega bruto domačega proizvoda. Predstavlja namreč le majhen delež celotnega članstva ZN (192 držav).
Na aprilskem vrhu skupine v Londonu sta za mizo sedeli tudi Španija in Nizozemska, obenem pa na srečanjih sodelujejo tudi predstavniki osrednjih mednarodnih finančnih in gospodarskih ustanov.
Solzivec za protestnike v Pittsburghu
Protestniki proti zasedanju skupine G20 v Pittsburghu so se spopadli s policijo. Ta je odgovorila s solzivcem. Protesta, ki ni bil prijavljen oziroma ga mestne oblasti niso dovolile, se je udeležilo več sto ljudi. Ti so proti policijskim enotam začeli porivati smetnjake na kolesih, policija pa je mednje izstrelila solzivec. Nekateri protestniki so nato blokirali cesto. Tisti, ki so bili izpostavljeni solzivcu, so kašljali, navlažene pa so imele tudi oči.
Demonstranti so poskušali med shodom doseči Konvencijski center, v katerem poteka vrh, ob tem pa so vzklikali protikapitalistična gesla. Potem ko so jih ustavili policisti, so se razdelili v več manjših skupin.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.