Pred volišči na Škotskem so se cel dan vile dolge vrste volivcev, ki so želeli odločati o tem, ali želijo živeti v samostojni državi. Prve rezultate referenduma iz posameznih volilnih okrajev lahko pričakujemo že sredi noči.
Že pred odprtjem so se pred volišči vile vrste volivcev
Nekaj več kot 5500 volišč na Škotskem se je odprlo ob 8. uri po srednjeevropskem času in že pred odprtjem so se pred številnimi nabrale dolge vrste volivcev. Vrata volišč so se zaprla ob 23. uri po srednjeevropskem času.
Sicer se je za volitve registriralo 97 odstotkov od 4,4 milijona volilnih upravičencev, kar je največ doslej, dejanska udeležba pa naj bi bila po nekaterih pričakovanjih približno 80-odstotna.
Nihče se ne upa napovedati rezultata
Referendum je potekal v napetem pričakovanju izida, ki si ga glede na izenačenost taborov v zadnjih anketah nihče ne upa napovedati. Na škotskih ulicah je vse polno zastav, plakatov in priponk, ki pozivajo bodisi k odločitvi za bodisi proti neodvisnosti.
Salmond: Priložnost, ki se ponudi enkrat v življenju
Svoj glas je v vasi Strichen na severovzhodu Škotske oddal tudi škotski premier, ki je na čelu prizadevanj za škotsko neodvisnost, Alex Salmond. "To je izjemen trenutek. Gre za priložnost, ki se ponudi enkrat v življenju," je dejal po oddaji glasu.
V bližini Edinburgha je medtem glas oddal nekdanji britanski premier Gordon Brown, ki je odigral pomembno vlogo v kampanji, ki je zagovarjala enotnost Velike Britanije.
Razglasitev rezultata 'v času zajtrka'
Takoj po zaprtju volišč se bo v 32 volilnih okrajih začelo štetje glasov, ki bodo vključevali tudi več sto tisoč glasovnic, ki so prispele po pošti.
V vsakem okraju bodo po končanem štetju izid sporočili volilni komisiji v Edinburgh, na čelu katere je Mary Pitcaithly in z njeno odobritvijo bodo nato tudi sporočili rezultat javnosti.
Ko bodo znani izidi v vseh 32 okrajih, bo Pitcaithlyjeva razglasila rezultat na ravni celotne Škotske. Kot je napovedala, se bo to zgodilo "v času zajtrka" v petek, predvidoma med 7.30 in 8.30 po srednjeevropskem času.
Vendarle pa bi lahko končni izid nakazali že sprotni seštevki izidov iz posameznih okrajev. Večina teh naj bi bila znana med 4. in 7. uro po srednjeevropskem času
Odmaknjenost nekaterih predelov Škotske sicer pomeni, da bi lahko slabo vreme zakasnilo pošiljko volilnih skrinjic v središča, kjer bo potekalo štetje, kar pomeni, da bi bil pozneje objavljen tudi končni izid. Na nekaterih območjih bodo volilne skrinjice prevažali s pomočjo helikopterjev in čolnov.
Volilne oblasti so tudi že sporočile, da bo morebitno vnovično štetje glasov mogoče le v primeru zaskrbljenosti glede poteka procesa, ne pa zaradi tesnosti izida.
Obama pozival k združeni Veliki Britaniji
Na predvečer zgodovinskega referenduma o neodvisnosti Škotske je ameriški predsednik Barack Obama preko Twitterja izrazil željo, da bi ključna zaveznica Washingtona – Velika Britanija ostala "močna, vztrajna in združena". Ameriške oblasti so bile v času predvolilne kampanje o neodvisnosti Škotske izjemno previdne v izrekanju svojega mnenja, saj so se želeli izogniti obtožbam o vmešavanju.
ZDA sicer menijo, da imajo Škoti pravico do glasovanja, a so dale tudi jasno vedeti, da se nagibajo k temu, da Velika Britanija ne razpade. "Velika Britanija je izjemna partnerica za ZDA in sila dobrega v nestabilnem svetu," je dejal Obama v tvitu na svojem uradnem profilu ter dodal: "Upam, da ostane močna, vztrajna in združena."
Sporočilo je bilo podpisano z "bo", kar je okrajšava, ki jo Bela hiša uporablja v sporočilih na Twitterju, ki jih osebno napiše in pošlje predsednik in ne kdo iz njegove ekipe za stike z javnostjo. V Washingtonu se obenem bojijo, da bo v primeru izglasovanja odcepitve Škotske od Velike Britanije, to oslabilo vpliv zaveznice v Evropi in Združenih narodih ter motilo delo zveze Nato.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.