Slovenec, ki ni želel biti imenovan, je 20. aprila z agencijo TrekTrek odšel v Nepal na treking okoli Manasluja, ki je 8156 metri osma najvišja gora na svetu. Po prihodu v Katmandu so po približno treh urah vožnje z avtobusom zavili proti Dhadingu in naprej v Arughat, kjer so prespali. Prihodnji dan so se približno uro in pol vozili z lokalnim avtobusom do vasi Soti Khola, od koder so se naprej odpravili peš. Hodili so dva dni, tretji dan so startali v vasi Jagat. Po nekaj urah so se ustavili v vasi Philim, kjer so spili čaj in se odpravili naprej. Hodili so 10, največ 15 minut, ko so se stresla tla.
"Slišalo se je bučanje, podobno močnemu grmenju. Tla so se močno tresla, kamni in skale so pred in za nami leteli preko poti, po kateri smo hodili. Če bi nas zadele, bi bili na mestu mrtvi. Tudi, če bi nas zadela manjša skala, saj so se v dolino kotalile z veliko hitrostjo. Lahko pa bi se tudi vsula pot." Bili so na približno 1560 metrih nadmorske višine in 20 kilometrov zračne razdalje od žarišča potresa. Tla so se tresla približno pol minute, ''kar se mi je zdelo zelo dolgo glede na potrese, ki smo jih pri nas vajeni''. Na nasprotnem bregu so opazovali masovne podore skal različnih velikosti, ki so letele kot ''žoge skokice'' po pobočju. Takrat je bilo v skupini 12 oseb, vsi Slovenci in dva nepalska vodiča. Na območju so bili sami, drugih pohodnikov ni bilo v bližini.
Med potresom je poiskal zaklon pod veliko skalo in upal, da ne bo nič. Po umiritvi tal so se takoj odločili vrniti v najbližjo vas Philim, ki je bila zaradi lege edina daleč naokoli varna pred padajočim kamenjem in skalami ter plazovi. Na poti nazaj jih je dobil popotresni sunek in ''ponovila se je prejšnja groza''. V vasi ni bilo videti prevelike škode, opazil je poškodovano šolo. Velika večina hiš je ostala nedotaknjena, s streh je popadalo nekaj kamnitih strešnikov, vendar na srečo ni bilo hujšega. Med pohodniki ni bilo panike, bili pa so šokirani. Vodič je takoj poklical v izpostavo agencije TrekTrek v Katmandu, kjer so se še tresla tla, in matično agencijo v Ljubljani, ter javil, da so vsi nepoškodovani. Nato so informacije dobivali preko Slovenije, vodič je klical v agencijo po satelitskem telefonu.
Bili so odrezani od sveta. Izvedeli so, da pot ni prehodna niti navzdol niti navzgor. Prvih nekaj dni je bila neprevozna tudi cesta do Katmanduja, zato so ostali v vasi. Po štirih dneh se je osem pohodnikov z nosači in nepalskimi vodiči odpravilo v dolino, saj so izvedeli, da je pot vnovič prehodna, obenem jim je postalo jasno, da za njih ne bo helikopterskega prevoza. Slovenski vodič je ostal s pohodnikom, ki je zbolel. Vse helikopterje, tudi komercialne, je namreč prevzela vojska, namenjeni so bili zgolj ranjenim, bolnim in mrtvim. ''Tujcev iz vasi Philim niso odvažali.''
Pot je bila sprva dokaj normalna, le z nekaj kamni. Nižje ko so šli, bližje so bili žarišču potresa. Videli so velike zemeljske plazove, kamnite podore, podrte in s kamenjem zasute hiše. Večkrat so zaznali vonj po razkrajajočih se truplih, večinoma živalskih, pa tudi človeških. S pomočjo vodičev in nosačev so si utirali pot, vendar jim je uspelo. Tretji dan so se vkrcali na avtobus in se odpravili v Katmandu, od koder je tudi prvič poklical domače. V Nepalu je bil drugič, na treking se je odpravil pred tremi leti. ''Občutek je grozen. Prebijaš se skozi plazove, iščeš pot. Ves čas si v strahu, da se lahko vsuje pod tvojimi nogami, da te lahko zadane kamen ali skala. Ves čas čutiš adrenalin.''

Prizadeti zaradi Šterovih izjav
Vsi v skupini so izkušnjo vzeli za pozitivno, saj se nikomur ni nič zgodilo. Vsi so preživeli, so celi in zdravi. Domov so se vrnili v nedeljo, 3. maja. Predčasno in takoj, ko je bilo mogoče. In vsi v skupini so bili prizadeti ob navedbah vodje konzularnega sektorja na zunanjem ministrstvu Andreja Štera, da so Slovenci nepremišljeni, da se neresno predajajo turističnim občutkom, da se ne želijo takoj vrniti domov. Zelo jih je razjezil komentar, da je "žalostna ugotovitev, da Slovenci potujejo tako kot živijo - zelo lahkomiselno". Pri agencij Trektrek so imeli sklenjeno zdravstveno zavarovanje v tujini Coris z dvojnim kritjem in doplačilom za višino nad 3500 evrov. "Bili smo v dobri psihofizični kondiciji, dobro opremljeni za hojo čez 5160 metrov visok prelaz, vodič je imel s seboj satelitski telefon. Da se bo zgodil potres, nas ni nihče obvestil, in kolikor mi je znano, je potres do dneva in ure natančno nemogoče napovedati."
"S trekingom smo zaključili takoj po potresu, takojšnja vrnitev v dolino zaradi prožečih se plazov in letečega kamenja ni bila mogoča, prav tako še več dni po potresu ni bilo mogoče dobiti helikopterskega prevoza za tiste, ki nismo bili bolni ali poškodovani. Preko agencije je bilo zunanje ministrstvo ves čas obveščeno o našem stanju in lokaciji. Česa več, drugače ali hitreje v dani situaciji ni bilo mogoče storiti." Pričakujejo, da bo Šter glede njihove skupine umaknil izjave, "ki so ne samo povsem posplošene in neprimerne, ampak za nas tudi žaljive", je poudaril.
Na zunanjem ministrstvu so pojasnili, da so takoj po novicah o uničujočem potresu skušali pridobiti čim več informacij o morebitnih slovenskih državljanih, ki bi lahko bili na prizadetem območju. Nihče od njih namreč ni izkoristil možnosti, da svoj odhod v Nepal najavi na njihovi spletni strani, kar bi močno olajšalo vzpostavljanje prvih podatkovnih baz, so opozorili. V prvih dneh se je izkazalo, da je v Nepalu več Slovencev v različnih skupinah, zato so po različnih poteh skušali izvedeti njihovo pravo število. Hkrati so priporočili, naj zaradi nepredvidljivih razmer ob prvi možnosti takoj zapustijo državo. A ugotovili so, da so se številni odločili nadaljevati turistična potovanja, kljub hudi humanitarni stiski in razmeram. Zato so opozorili na njihove težko razumljive načrte in podprli tiste, ki so ostali, da bi nudili pomoč. "Ker smo se po najboljših močeh trudili pomagati vsem, ki so potrebovali in želeli pomoč, lahko z gotovostjo zatrdimo, da nismo želeli prizadeti čustev oseb, ki so bile v Nepalu v težkem položaju, pač pa le opozoriti na iz varnostnega vidika težko razumljive načrte," so še poudarili.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.