Okoli 40 voditeljev držav se je v nedeljo udeležilo shoda v spomin na umrle v terorističnih napadih. Čeprav je na večini fotografij izgledalo, da so voditelji, ki so bili sicer na čelu pohoda po ulicah, del skupine, drug pogled razkriva, da pohod enotnosti vendarle ni bil tako enoten in da je bila jasna ločnica med skupinico voditeljev in milijonsko skupino ''navadnih smrtnikov''.
To je nova kontroverznost shoda, prva je bila seveda neudeležba visokih ameriških predstavnikov. Ameriški časnik New York Daily News je jasno zapisal, da je predsednik Barack Obama ''svet pustil na cedilu'', ker v nedeljo ni odpotoval v Francijo.
To show their commitment to free speech MT @mattsteinglassThey should have banned press from showing the full photo pic.twitter.com/NqqwO2Qlcn
— Borzou Daragahi (@borzou) January 12, 2015
Voditelji so se držali za roke, ko so korakali na čelu shoda, množice pa niso pustili blizu. Ukrep je bil varnostne narave, pojasnjujejo, a tem pojasnilom ne verjamejo vsi, so zapisali pri britanskem Independentu. Nekateri celo menijo, da sploh niso bili na isti ulici. Tako dopisnik z Bližnjega vzhoda za Financial Times Borzou Daragahi meni, da so se voditelji slikali na prazni in zastraženi ulici.
Seems world leaders didn't "lead" #CharlieHebdo marchers in Paris but conducted photo op on empty, guarded street pic.twitter.com/bhhXgAhqDR
— Borzou Daragahi (@borzou) January 12, 2015
A spet drugi opozarjajo, da ravnanje politikov nikakor ne more zmanjšati vrednosti in iskrenosti milijonov, ki so bili na ulicah v imenu ''je suis Charlie'' (jaz sem Charlie).
Carter brani Obamo
V bran Obami je stopil tudi nekdanji predsednik ZDA Jimmy Carter. Carter se je v odgovoru na novinarsko vprašanje najprej nasmehnil in dejal, da ni nobene potrebe za kritike, saj predsednik ne more iti vedno tja, kamor bi si želel. "To tudi sam dobro vem. Pred kratkim se je vrnil s počitnic in verjetno ima precej stvari na mizi. Kot veste, gre tja državni sekretar John Kerry," je dejal Carter.
Kmalu zatem je tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest dejal, da Obama obžaluje odločitev, da na shod ni poslal kakšnega višjega uradnika. Earnest je dejal, da se Obama strinja s tistimi, ki pravijo, da bi morala biti ameriška udeležba na višji ravni.
Obenem pa je sam priznal, da je obisk ameriškega predsednika včasih večji problem, kot pa je vreden ali koristen. "Varnostne zahteve okrog obiska predsednika ali celo podpredsednika so ogromne," je dejal in s tem namignil, da bi bil Obama s celotnim varnostnim spremstvom v Parizu verjetno le v napoto.
KOMENTARJI (323)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.