Med pogovori med severnokorejskim voditeljem Kim Džong Ilom in ruskim predsednikom Dimitrijem Medvedjevom je predstavnica Kremlja sporočila, da je Pjongjang pripravljen obuditi šeststranske pogovore o jedrskem programu, ki so na pobudo Severne Koreje zamrla leta 2008. Kim Džong Il je tudi pripravljen ustaviti testiranja jedrskega orožja.
V pogovorih sta se sogovornika dogovorila tudi, da bodo ustanovili tristransko komisijo, ki bo določila pogoje za tranzit ruskega plina preko Severne Koreje v njeno južno sosedo. V ta namen naj bi zgradili 1.100 kilometrov dolg plinovod. Ta naj bi po Medvedjevih besedah omogočal tranzit okoli do 10 milijard kubičnih metrov plina, če bo potreba še večja, pa bodo količine še povečali.
Beseda tudi o dolgu do Rusije
Govorila sta tudi o severnokorejskem dolgu Rusiji, ki znaša 11 milijard dolarjev. Namestnik ruskega finančnega ministra Sergej Storčak je na novinarsko vprašanje, ali je Pjongjang pripravljen priznati ta dolg, dejal, da je to vprašanje še odprto. Najprej se morajo po njegovih besedah še dogovoriti o tem, da je Rusija pravna naslednica posojil Sovjetske zveze svojim zaveznicam, nato pa bodo določili še metodologijo izračunavanja vrednosti rublja. Na koncu se bodo dogovorili še, kako bo dolg poplačan. Pri tem je dodal, da za sedaj še ni jasno, ali se bosta o tem voditelja dogovorila že danes.
Medvedjev je avtokratskega voditelja sprejel v vojaški bazi Sonsovij Bor pri mestu Ulan-Ude v provinci Burjata pri Bajkalskem jezeru, ki leži skoraj 4.500 kilometrov vzhodno od Moskve. Kraj in čas srečanja sta bila tajna vse do zadnjega trenutka.
Kim Džong Il se je ruskemu predsedniku zahvalil za posebno pozornost, ki je bila namenjena njegovemu potovanju. Dan pred srečanjem je preživel na čolnu na Bajkalskem jezeru, je sporočila severnokorejska tiskovna agencija KCNA.

Pjongjang nujno potrebuje pomoč
Avtokratski voditelj je bližnje države v regiji pred časom prosil za pomoč njegovemu revnemu narodu, ki so ga prizadele poplave in gospodarske sankcije, zaradi česar je v zadnjih dveh letih kar trikrat obiskal Kitajsko.
Obuditev šeststranskih pogovorov o jedrskem programu za Severno Korejo pomeni tudi dodatno pomoč, ki jo ZDA, Japonska, Južna Koreja, Kitajska in Rusija ponujajo v zameno za ustavitev severnokorejskega jedrskega programa. Pogajanja so zastala leta 2008, ko so se iz njih umaknile oblasti v Pjongjangu. Svojo pripravljenost so izrazili tudi v Seulu, Washingtonu in Tokiu, vendar vztrajajo, da mora Pjongjang pokazati, da misli resno.
Sicer je že v petek Rusija napovedala, da bo Severni Koreji do konca septembra pomagala s 50.000 tonami pšenice, Pjongjang pa si želi tudi tujih naložb, s katerimi bi izboljšali infrastrukturo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.