Zaradi novega jedrskega poskusa Severne Koreje zaseda Varnostni svet Združenih narodov. Ameriška odposlanka pri ZN Nikki Haley je od Varnostnega sveta zahtevala ''najstrožje možne ukrepe'' zoper Severno Korejo po njenem jedrskem poskusu.
''Čas je, da izkoristimo vse diplomatske ukrepe preden bo prepozno,'' je še dejala na izrednem zasedanju sveta. Dodala je, da Kim Džong Un prek svojih dejanj ''prosi za vojno''.
''Vojna ni nekaj, kar si želijo ZDA. Ne želimo je, ampak potrpljenje naše države ni neomejeno,'' je še pojasnila.
Takoj po poskusu se je na Severno Korejo usul plaz obsodb iz vsega sveta. Južnokorejski predsednik Moon Džae In je pozval k "najostrejši mogoči kazni", Seul in Washington pa sta napovedala nove skupne vojaške vaje.
Ameriški predsednik Donald Trump je v nizu tvitov v nedeljo obsodil poskus, češ da so besede in dejanja Pjongjanga "še naprej zelo sovražna in nevarna za ZDA". S Trumpom se je o krizi po telefonu pogovarjala nemška kanclerka Angela Merkel in ga pozvala k mirni rešitvi krize. Hkrati sta se ob zavzela za čimprejšnji sprejem zaostrenih sankcij Varnostnega sveta proti Severni Koreji.
Ostrejši je bil obrambni minister James Mattis, ki je Severno Korejo posvaril, da bodo na vsako grožnjo ZDA ali njenim zaveznikom odgovorili z "obsežnim vojaškim odzivom, ki bo tako učinkovit kot uničujoč."
Po telefonu sta se pogovarjala tudi Abe in južnokorejski predsednik Moon, ki sta izrekla podporo novi resoluciji Varnostnega sveta ZN proti Severni Koreji. Ta se bo sicer danes sestal na izrednem zasedanju.
Z Moonom se je po telefonu pogovarjal tudi ruski predsednik Vladimir Putin in se zavzel za ponovna pogajanja s Severno Korejo. Ruski predsednik je še menil, da bi morali dejavno izkoristiti politično-diplomatska sredstva, so ob tem sporočili iz Moskve in dodali, da sta predsednika obeh držav obsodila zadnji severnokorejski jedrski poskus. Ruski predsednik in Moon se bosta sicer v sredo osebno srečala ob robu gospodarskega foruma v ruskem Vladivostoku.
Severna Koreja je prerasla iz regionalne v globalno grožnjo, je dejal šef mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Yukiya Amano. Testiranje vodikove bombe je ''nova dimenzija grožnje,'' je dodal za CNN. IAEA sicer ni mogla potrditi, da je šlo za vodikovo bombo, kot je zatrdila Severna Koreja, vendar pa zadnji test po mnenju Amana pomeni, da so dosegli velik napredek.
Švica je medtem pripravljena posredovati kot posrednik pri reševanju krize na Korejskem polotoku, je povedala švicarska predsednica Doris Leuthard. V Bernu bi lahko gostili tudi ministrske pogovore, je dodala. Poudarila je še, da morata ZDA in Kitajska prevzeti svoj del odgovornosti.
"Pripravljeni smo ponuditi dobre usluge kot posrednik," je dejala švicarska predsednica. Po njenih besedah imata Bern in tudi Stockholm, ki bi lahko prav tako sodeloval pri reševanju krize, dolgo zgodovino nevtralne in diskretne diplomacije.
Del naloge bi bil poiskati tudi primerno lokacijo za pogovore uradnikov, ki bi jih lahko gostili zunanji ministrstvi obeh držav. "Twitter namreč ni najbolj primerno orodje, to mora biti zelo diskretno," je povedala.
Nova raketa?
Južna Koreja že vse od nedeljskega jedrska poskusa Severne Koreje pri svoji severni sosedi opaža znake, da se pripravlja na novo izstrelitev rakete, je danes sporočilo južnokorejsko obrambno ministrstvo. Ocenili so, da se Pjongjang najverjetneje pripravlja na izstrelitev medcelinske balistične rakete, poročajo tuji mediji.
Ministrstvo je sporočilo, da od nedeljskega jedrskega poskusa dosledno opažajo znake, da se Severna Koreja pripravlja na novo izstrelitev balistične rakete. Niso pa pojasnili ali nakazali, kdaj naj bi Severna Koreja nameravala izstreliti raketo.
Južnokorejsko obrambno ministrstvo je na izrednem zasedanju parlamentarnega odbora v Seulu danes pojasnilo, da je nedeljska eksplozija dosegla moč 50 kiloton.
To je petkrat večja moč od severnokorejskega petega jedrskega poskusa septembra lani in trikrat večja od ameriškega jedrskega napada na Hirošimo. Američani so takrat odvrgli jedrsko bombo, ki je dosegla moč med 14 in 17 kiloton, tista na Nagasaki pa je dosegla moč 21 kiloton.
Po jedrskem poskusu in prvem potresu so kitajske oblasti namreč le nekaj minut kasneje zabeležile novo tresenje tal z magnitudo 4,6. Posumili so, da bi lahko bili tresljaji posledica zrušenja kamnitega stropa jame, kjer naj bi izvedli poskus, zaradi česar bi se lahko v okolje razširilo sevanje.
ZDA krepijo protiraketni obrambni sistem
Južna Koreja in ZDA bodo v odgovor na jedrski poskus okrepile protiraketni obrambni sistem, je še sporočilo južnokorejsko obrambno ministrstvo.
Ameriški protiraketni sistem THAAD, ki so ga namestili v Južni Koreji, ima namreč zaenkrat operativni le dve izstrelišči. Zaradi zaskrbljenosti javnosti, kakšen vpliv ima sistem na okolje, so začasno prekinili z dokončno namestitvijo sistema.
Obrambno ministrstvo je pojasnili, da bodo po posvetovanju med Južno Korejo in ZDA zaradi vedno večje severnokorejske grožnje kmalu začasno namestili še preostala štiri izstrelišča.
Obsežna vojaška vaja v odziv na svernokorejski poskus
V odzivu na nedeljski jedrski poskus Severne Koreje je južnokorejska vojska danes izvedla raketne vaje, s katerimi je simulirala napad na prizorišče jedrskih poskusov svoje severne sosede.
V okviru vaj je južnokorejska vojska iz letala izstrelila rakete, s kopnega pa balistične izstrelke. Vsi so glede na navedbe vojske zadeli tarče v Japonskem morju, domet, ki je bil enak razdalji do prizorišča jedrskih poskusov Severne Koreje Punggye-ri.
Vaje so izvedli v odgovor na šesti jedrski poskus, ki ga je v nedeljo izvedla Severna Koreja. Šlo naj bi za vodikovo bombo, ki naj bi jo bil Pjongjang po lastnih navedbah sposoben namestiti na raketo dolgega dosega. Glede na nekatere ugotovitve naj bi šlo na največji in najuspešnejši jedrski poskus Severne Koreje doslej.
KOMENTARJI (313)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.