Protestniki proti vojaškemu vodenju države že tretji dan vztrajajo na trgu Tahrir v egiptovski prestolnici, kljub temu da je v treh dneh protestov umrlo najmanj 24 protestnikov. Pred tem so sicer tuji mediji poročali, da je mrtvih 33, a so iz glavne mestne mrtvašnice sporočili, da je podatek napačen in da 13 smrti ni povezanih s protesti. V nedeljo so varnostne sile izvedle akcijo, s katero so za kratek čas protestnike pregnale s trga. Pri tem so jih pretepali z gumijevkami, vendar so trg le dobro uro po končani akciji protestniki znova zasedli.
Spopadi so se nadaljevali tudi pozno v noč, ranjene pa so oskrbeli v improviziranih bolnišnicah, ki so jih postavili na ulicah. Protestniki so med drugim na varnostne sile sinoči metali kamenje in molotovke, varnostne sile pa so se odzvale s solzivcem in gumijastimi naboji. Po poročanju protestnikov naj bi uradne sile uporabile tudi prave naboje, a je to policija zanikala.
Vojska pa je zanikala, da bi poskušala "očistiti" trg Tahrir. Sporočila je, da je bil namen njene akcije zaščititi notranje ministrstvo. "Vojska ni bila na Tahrirju, temveč so protestniki prišli pred ministrstvo. Protestniki imajo pravico protestirati, vendar pa moramo mi stati med njimi in ministrstvom," je povedal general Said Abas. Pri tem je dodal, da je ministrstvo samo zaprosilo za pomoč.
Nasilje tudi tretji dan protestov
Spopadi med policisti in protestniki se spet zaostrujejo. Ranjenih je vedno več in bolnišnice so vedno bolj polne.
Varnostne sile so uporabile solzivec in napadle improvizirane bolnišnice, protestniki pa razbijajo pločnike in si nabirajo kose betona, s katerimi obmetavajo policiste. V eni izmed zgradb v neposredni bližini trga je tudi zagorelo. Posredovali so gasilci, množico, ki je stala pred zgradbo, da bi pomagala rešiti ujete v zgradbi, pa je policija pregnala s solzivcem.
O nasilju poročajo tudi iz drugih mest. Tako naj bi se protestniki spopadli z varnostnimi silami v Aleksandriji, Suezu in Asvanu. V soboto sta umrla dva človeka, danes pa so skupno število žrtev s 13 dvignili na 24. Po poročanju zdravstvenih oblasti pa naj bi bilo ranjenih kar 900 ljudi, med njimi 40 pripadnikov varnostnega osebja.
Vlada ponudila odstop
Vlada egiptovskega premierja Esama Šarafa je danes ponudila odstop, poročajo tuje tiskovne agencije. Tiskovni predstavnik vrhovnega sveta oboroženih sil, ki vodi državo od padca predsednika Hosnija Mubaraka februarja letos, Mohamed Hijazi je ob tem sporočil, da so se za odstop odločili "glede na težke razmere v državi".
Dodal je, da bo zaradi teh razmer vlada naloge opravljala, dokler njenega odstopa ne bo sprejel vrhovni vojaški svet. Po poročanju arabske televizije Al Džazire je vojaški svet odstop že sprejel, po poročanju francoske tiskovne agencije AFP, ki se sklicuje na egiptovsko televizijo, pa je vojaški svet odstop vlade zavrnil.
Vlada je sicer še izrazila "globoko obžalovanje ob bolečih dogodkih" ter Egipčane pozvala k zadržanosti in miru, tako da bi se v državo vrnila stabilnost pred parlamentarnimi volitvami, "ki pomenijo fazo na poti vnovične vzpostavitve demokracije".
Šaraf je ob množični podpori vodenje vlade prevzel marca. Protestniki, ki so strmoglavili Mubarakov režim in ki so njegovo imenovanje takrat množično podprli, ga sedaj kritizirajo zaradi šibkosti v odnosu do vrhovnega sveta oboroženih sil.
V znak protesta zaradi ravnanja oblasti do protestnikov je danes že odstopil egiptovski minister za kulturo Emad Abu Gazi.
V kabinetu, ki ga vodi vojska, so sicer pred tem pozdravili policijsko akcijo proti protestnikom, hkrati pa so sporočili, da bodo volitve, napovedane za 28. november, potekale, kot je predvideno. Hkrati pa so v sporočilu za javnost zapisali, da obžalujejo zadnje dogodke.
Protestniki, predvsem muslimani in mladi aktivisti, protestirajo proti osnutku ustave, ki predvideva, da bo vojska po volitvah obdržala veliko mero oblasti. To so največji protesti po padcu režima Hosnija Mubaraka v začetku letošnjega leta.
Na dogajanje se je odzval predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek, ki je obsodil nasilje varnostnih sil nad protestniki. Izpostavil je, da morajo egiptovske oblasti spoštovati pravico ljudi, strank in gibanj, da so kritični do reform in da zahtevajo hitrejše reforme. Vojaški svet, ki je obljubil obrambo ljudi in njihove revolucije, pa mora biti pripravljen predati oblast demokratično izvoljenim civilnim oblastem, je v sporočilu za javnost zapisal Buzek.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.