Svetovna javnost ostaja še naprej razdeljena glede Sirije. Čeprav so analize pokazale, da je bilo kemično orožje uporabljeno, ostaja vprašanje, kdo ga je uporabil. Zmanjšuje pa se tudi sočutje s sirskimi uporniki, še posebej potem, ko so se na spletu pojavili posnetki njihove brutalnosti.
Med njimi je posnetek sirskih upornikov, ki stojijo nad sedmimi režimskimi vojaki, ki na pol goli ležijo na tleh, z obrazi, zakopanimi v tla, vanje uperjajo orožje in recitirajo revolucionarne verze: "Petdeset let so služili korupciji. Gospodarju prisegamo: maščevali se bomo."
Ko je "pesmi" konec, poveljnik skupine, znan kot Stric, pred seboj ležečega vojaka ustreli v glavo. "Zgledu" sledijo tudi drugi uporniki.
Video je po pisanju New York Posta iz Sirije pretihotapil nekdanji upornik, zgrožen nad dejstvom, da je upor postal enako ali še bolj brutalen od režima, ki se ga želijo znebiti. V uporniški skupini trdijo, da so želeli s posnetkom dokazati svojo moč in dobiti denar od tistih, ki upor financirajo.
Medtem ko administracija Baracka Obame na domačih tleh še naprej precej uspešno zbira podporo za vojaško posredovanje v Siriji, postaja vse bolj jasno, da se sirska uporniška vojska spreminja v morilski stroj z ne ravno častnimi nameni.
Upornike podpira več arabskih držav in nekoliko manj odkrito nekaj zahodnih držav. Med organizacijami, ki jim nudijo največ podpore, pa je Al Kaida. Upor nezadovoljnih državljanov tako dobiva razsežnosti vzgajanja k terorizmu nagnjenih vojščakov, opozarjajo poznavalci.
Da so radikalne skupine pomemben del sirske opozicije, se zavedajo tudi v Washingtonu, kjer je državni sekretar John Kerry priznal, da bi z napadom pomagali tudi ekstremistom. Po njegovem je v okoli 100.000-glavi protirežimski vojski od 15 do 20 odstotkov ekstremistov.
Najbolj znani ekstremistični skupini v Siriji sta Nusra Front in Islamska država, ki sta iz regije privabili Al Kaidine vojščake, ki želijo z uporabo terorističnih taktik bojevanja iz Sirije ustvariti strogo islamsko državo. Pripadniki teh skupin so se precej dobro zasidrali na območjih Alepa in province Idlib pa vse do vzhodne iraške meje.
Vendar pa te vojščake bolj skrbi vera kot država. V teh skupinah namreč ne skrivajo, da jih bolj kot strmoglavljenje Bašarja al Asada zanima vzpostavitev območja najstrožjega islama, ki bi bilo pod njihovim vplivom.
Odnos med versko skrajnim in zgolj politično motiviranim delom opozicije je zapleten, zato ostaja veliko vprašanje, kaj bi v Siriji nastalo po strmoglavljenju al Asada. Vsekakor konec vojne ne pomeni urejene države, menijo analitiki. Pričakovanja in motivi so preveč različni, podoba upora in prvotnih motivov pa vse bolj izkrivljena.
Režim skozi lastne oči
Izkrivljene podobe pa očitno ne prodajajo le uporniki, ampak tudi režim. Za takšno ugotovitev je dovolj ogled profila na Instagramu sirskega predsedstva.
Družabno platformo režim uporablja za samopromocijo, iz katere bi bilo mogoče razbrati, da v Siriji pravzaprav sploh ni vojne.
Na objavljenih fotografijah Asadova soproga objema starejše ženske, kuha kosilo z revnimi in ubežnikom deli hrano.
Vendar pa objavljanje fotografij večinoma ni doseglo želenega namena. Številni so bili zgroženi nad opravo Asme al Asad, ki na posnetkih nosi draga oblačila, čevlje in torbice znanih oblikovalcev. Številni so jo zato poimenovali sirska Marija Antoineta.
Direktor organizacije Human Rights Watch za Bližnji vzhod in Afriko Nadim Houri pravi, da gre pri profilu na Instagramu sirskega režima za nekaj novega. "Gre za generacijsko stvar. Starejši diktatorji, kot sta Mubarak in Gadafi, za samopromocijo nista uporabljala spleta, je pa ta veliko pripomogel predvsem k Mubarakovi zrušitvi. Asad ga skuša uporabiti v svojo korist in seveda je jasno, da ne bo objavljal fotografij porušenih stavb, beguncev in nasilja," pravi Houri.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.