Vodja tajskih protivladnih protestnikov Nattawut Saikuar je po več dnevih nemirov in spopadov med protestniki in vladnimi enotami, v katerih je po zadnjih podatkih umrlo 35 ljudi, v telefonskem pogovorom s svetovalcem tajskega premierja predlagal sklenitev premirja.
Saikuar je generalnemu sekretarju tajskega premierja Korbsaku Sabhavasu ponudil vrnitev protestnikov z območij zunaj njihovega tabora v Bangkoku, kjer so potekali najhujši spopadi, v njihovo oporišče.
"Povedal je, da bo – če vojaki prekinejo obstreljevanje – protestnikom ukazal vrnitev na območje Ratchaprasong," je povedal Korbsak. Poudaril je, da v primeru, da protestniki res prenehajo s protesti zunaj Bangkoka in njihovega tabora, vojska ne bo več streljala na protestnike, in dodal, da tajske sile niso napadle mesta, kjer je tabor protestnikov.
Nasilje se je sicer okrepilo, ko so rdečesrajčniki razširili proteste tudi na območje zunaj njihovega tabora, ki ga obkroža vojska in poskuša omejiti demonstracije.
Vlada je sicer protestnike pozivala k umiku tudi tako, da so z letala metali listke s sporočilom, da protestnike čaka brezplačen prevoz do doma, če se odločijo območje zapustiti. Napovedala je tudi, da bo na zbirališče protestnikov poslala predstavnike Rdečega križa. Ti naj bi z območja pomagali evakuirati ženske, otroke in starejše, ki bi želeli oditi. A danes ni kazalo, da bi se komu izmed protestnikov mudilo. In tudi po ponudbi brezplačnega prevoza, po besedah slovenskega državljana, ki živi v Bangkoku, Tomaža Brodnerja, enklave ni zapustil nihče.
Vlada je sicer posvarila vse, da območje, kjer so, ni varno in kdor bo ostal, mu grozi do dve leti zaporne kazni. Vendar so vladni poziv slišali le redki izmed 5.000 protestnikov, ki še protestirajo.
Zaradi razmer v Bangkoku kljub izteku počitnic ostajajo zaprte šole, oblasti pa so razglasile tudi dvodnevni praznik, s čimer želijo ljudi zadržati proč od mestnih ulic. V mestu že tretji dan zapored ne vozijo vlaki. Zaradi stanja v 12-milijonskem Bangkoku je več držav zaprlo tamkajšnja veleposlaništva. Avstralsko veleposlaništvo je danes zaprlo svoja vrata za obiskovalce. Slovenija ima v Bangkoku le častnega konzula, sicer pa državo diplomatsko pokriva iz Pekinga.

Umrl Rdeči poveljnik

Sicer pa je rdečesrajčnike danes pretresla novica, da je v bolnišnici umrl vojaški vodja upornikov Katija Savasdipol, znan tudi kot Seh Daeng (Rdeči poveljnik), ki je bil ranjen v četrtkovih nemirih. Obvestilo o smrti Rdečega poveljnika so iz bolnišnice posredovali med spopadi protestnikov z vojaki, ki so se vneli, potem ko je vlada zavrnila zahtevo rdečesrajčnikov, naj pri pogovorih sodelujejo ZN.
Nasproti tabora protestnikov je bilo slišati strele in eksplozije. Seha Daenga so v četrtek ustrelili v glavo, medtem ko se je na mestu protestov pogovarjal z novinarjem New York Timesa. Odpeljali so ga v bolnišnico, kjer je bil v kritičnem stanju, zdravniško osebje pa ni pričakovalo, da bo preživel. Omenjeni incident je pomenil začetek spopadov med protestniki in vojaki, ki vse od takrat divjajo z vmesnimi presledki. Čeprav še vedno ni znano, kdo je vojaškega upornika ustrelil, pa so protestniki takoj pokazali s prstom na vojaške ostrostrelce.
V taboru protestnikov so se od svojega vojaškega upornika poslovili z minuto molka, nekateri protestniki so za pokojnim Rdečim poveljnikom potočili tudi solze.
Novi nočni boji
Ponoči so se sicer vneli novi boji na bangkoških ulicah, ki so, po besedah uradnikov, zahtevali prvo smrtno žrtev med vojaki. Potem ko je na območju enega izmed hotelov odjeknila eksplozija, so gosti stekli iz svojih sob in se zatekli v hotelsko klet. ''Vse so evakuirali iz sob in noč smo preživeli v kleti,'' je povedal fotograf agencije Reuters in dodal, da je bilo nenehno slišati streljanje. Gre za območje, kjer so številni prestižni hoteli, veleposlaništva in nakupovalni centri, območje pa so zavzeli protestniki. Poleg smrtnih žrtev je bilo v spopadih ranjenih tudi okoli 200 ljudi.

Vojaški ostrostrelci, ki se skrivajo za barikadami, ki so jih postavili iz vreč, napolnjenih s peskom, nenehno streljajo na protestnike. Predstavnik vlade je povedal, da vojaki ''ne uporabljajo orožja, da bi streljali na civiliste''. Kot je povedal, so tarče vojakov oboroženi ''teroristi'' med protestniki. Rdečesrajčniki medtem v vojake mečejo kamenje in dimne bombe, zažigajo pa tudi barikade iz pnevmatik. Nekateri protestniki naj bi bili tudi oboroženi, poročajo mediji.
Zadnji boj med protestniki in vojaki se je vnel, potem ko je vlada zavrnila klic enega izmed vodij rdečesrajčnikov, ki je zahteval, naj pri pogovorih sodelujejo tudi Združeni narodi in naj se vojska umakne z območja, kjer imajo protestniki postavljen svoj tabor.
Predstavnik vlade vztraja, da pri pogovorih ne potrebujejo nobene zunanje pomoči. ''Zavračamo njihove zahteve za posredovanje ZN. Nobena tajska vlada še ni nikomur dovolila, da bi se vmešala v naše notranje zadeve,'' je povedal.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.