Kitajska komunistična partija danes praznuje 90 let. Stranka z največ člani na svetu je šla v zgodovini skozi številne spremembe, iz delavske pa se je prelevila v stranko vseh družbenih skupin. Okroglo obletnico na Kitajskem obeležujejo s številnimi slovesnostmi v čast edine politične stranke v državi.
Kitajska komunistična partija je z več kot 80 milijoni članov največja politična stranka na svetu. Skupaj s 75 milijoni članov Komunistične mladine, mlajših od 30 let, predstavljajo več kot deset odstotkov prebivalstva Kitajske.
Stranko ustanovili intelektualci
Zakonito oblast komunistični partiji zagotavlja kitajska ustava. Partija, ki je bila nekoč stranka delavcev in kmetov, je leta 2002 spremenila ustavo in dovolila, da se ji pridružijo tudi podjetniki ter pripadniki višjih družbenih slojev.
Komunistično partijo je 1. julija 1921 v Šanghaju ustanovila skupina kakih 50 intelektualcev. Leta 1949 je ob ustanovitvi Ljudske republike Kitajske prevzela oblast v državi, potem ko je v krvavi državljanski vojni porazila nacionalistično stranko Kvomintang.
Zgodovina partije je povezana z burnimi družbenimi spremembami. Obdobje Mao Cetunga, ki je bil na čelu partije skoraj 30 let, so zaznamovale politične čistke, velika lakota in nemiri, zaradi česar je umrlo več milijonov ljudi. Leta 1976 je vodstvo partije prevzel Deng Šiaoping, s katerim se je začelo obdobje velikih reform v državi, ki so pripomogle k hitremu gospodarskemu napredku družbe in iz revščine rešile na milijone Kitajcev.
'Komunisti z odprto razpravo in demokratičnimi volitvami'
Komunistično vodstvo se danes rado pohvali, da partija uživa široko podporo Kitajcev, znotraj stranke pa da se odvijajo odprte razprave in demokratične volitve. Po drugi strani je velik problem korupcija med partijskimi funkcionarji. To je priznal tudi predsednik države in generalni sekretar partije Hu Džintao, ki meni, da je ta glavna grožnja legitimnosti partije.
Komunistična partija vodi državo, ki je leta 2010 postala drugo največje gospodarstvo na svetu in se naglo spreminja v politično, gospodarsko in vojaško velesilo. Kitajsko vodstvo je ponosno na velik napredek, ki ga je država naredila v zadnjih desetletjih, in to vedno znova poudarja.
Tako je dan pred obletnico med Pekingom in Šanghajem začel voziti nov superhitri vlak, ki bo 1318 kilometrov dolgo progo prevozil v slabih petih urah – v pol manj časa kot običajni vlaki.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.