Na severu Kosova je, potem ko so v petek nadzor na mejnih prehodih Brnjak in Jarinje med Kosovom in Srbijo prevzeli pripadniki misije Eulex, noč minila mirno. So pa še vedno blokirane vse pomembnejše ceste na območju, kjer so kosovski Srbi pred dvema dnevoma postavili barikade.
V Kosovski Mitrovici na mostu čez reko Ibar se je zgodil manjši incident, kjer so kosovski Albanci v petek zvečer metali kamenje na tamkajšnje Srbe, ki so utrjevali barikado na cesti. Sicer pa je bilo na območju mirno.
Po poročanju srbske RTS so se pripadniki kosovske policije, ki so prišli na Ibarski most, nekaj po 23. uri umaknili, eno vozilo pa je ostalo na severni strani Mitrovice.
Lokalni Srbi so s peskom utrdili tudi barikade na nekaterih drugih cestah, mimo pa ne spustijo nikogar. V bližini prehodov Brnjak in Jarinje so kosovski Srbi na barikadah preživeli noč in vztrajajo, da zapor ceste ne bodo umaknili, dokler pripadniki Eulexa ter kosovske policije in carine ne bodo zapustili prehodov Jarinje in Brnjak.
Novinarji RTS pa poročajo, da na sever Kosova ne prihajajo niti osnovne življenjske potrebščine. Na območju pa se trenutno nahajata tudi srbski minister za Kosovo Goran Bogdanović in vodja srbskih pogajalcev v dialogu s Prištino Borislav Stefanović, ki s predstavniki lokalnih oblasti iščeta najprimernejšo rešitev nastalih razmer.
Srbija zavrača tovornjake s kosovskimi dokumenti
Tovornjake s Kosova, namenjene v Srbijo, bodo srbski cariniki ustavili na mejnih prehodih med Srbijo in Kosovom in jih napotili nazaj, v kolikor bodo opremljeni s kosovskimi oznakami in dokumenti, so danes sporočili iz srbske davčne uprave. Dokumenti Kosova namreč v Srbiji niso veljavni, srbske meje pa brez veljavnih dokumentov ni mogoče prečkati.
Nazaj v Kosovo se je tako danes z mejnega prehoda Merdare zaradi za srbske carinike neveljavnih dokumentov moral vrniti en tovornjak, podobna usoda pa je še eno vozilo doletela že v petek. Cariniki so ga napotili nazaj na Kosovo, saj po njihovi presoji ni imel veljavnih dokumentov, kot je povedal tiskovni predstavnik srbske davčne uprave Zoran Jovanović.
"(Kosovski) carinski uslužbenci so mu odvzeli dokument, ki ga je pridobil v Kosovski Mitrovici in ki je bil veljaven ter mu dali carinski dokument Republike Kosovo," je pojasnil Jovanović. Poudaril je, da so inšpektorji srbske davčne uprave, ki so tovornjak napotili nazaj na Kosovo, ravnali v skladu s predpisi srbske vlade, ki ne priznava kosovskih dokumentov.
Podobna usoda je tri iz Kosova v Srbijo namenjene tovornjake na mejnem prehodu Merdare doletela tudi danes, saj so bili vsi opremljeni s kosovskimi carinskimi pečati.
Do zapletov tako prihaja ne glede na to, da so kosovski cariniki v petek začeli v Kosovo spuščati srbska vozila. Najprej je mejo prečkalo pet vlačilcev z žitom in grahom, v noči na soboto pa še deset tovornjakov z gradbenim materialom in drugim blagom.
Kosovska namestnica premiera in ministrica za trgovino in industrijo Mimoza Kusari-Ljilja je zaplete komentirala z besedami, da se bo Kosovo na dogajanje odzvalo po načelu recipročnosti, če Srbija ne bo spoštovala dogovora med Beogradom in Prištino vzajemnem priznavanju carinskih pečatov.
Nepriznavanje carinskih pečatov s strani Srbije je že poleti botrovalo zapletom na severu Kosova. Kosovo je namreč zaradi tega julija uvedlo embargo na uvoz blaga iz Srbije. Ker slednja embarga ni spoštovala, je skušala Priština 25. julija s posebnimi policijskimi enotami prevzeti nadzor nad mejnima prehodoma Jarinje in Brnjak, na katerih se ni izvajal embargo.
Lokalni Srbi so se temu uprli in postavili cestne barikade. Kosovski specialci so se sicer umaknili, a so se razmere nato še zaostrile, saj so Srbi vztrajali, da mora na spornih prehodih obveljati dosedanji režim, v Prištini pa na to niso hoteli pristati.
Strani sta 5. avgusta dosegli dogovor, ki predvideva odprtje spornih mejnih prehodov za potniški promet in hkratno prepoved prevoza blaga. 2. septembra pa sta Srbija in Kosovo dosegla dogovor o priznavanju carinskih pečatov.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.