Tujina

FOTO: Prve volitve po 24 letih

Kartum, 11. 04. 2010 16.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Sudanu so se začele prve večstrankarske volitve po letu 1986. Okoli 16,5 milijona volilnih upravičencev bo imelo do torka možnost poleg poslancev izbirati tudi predsednika države in lokalne predstavnike.

Dosedanji predsednik Omar al Bašir
Dosedanji predsednik Omar al Bašir FOTO: Reuters

Dogajanje na voliščih spremljajo poostreni varnostni ukrepi, predvsem v prestolnici Kartum. Volilna udeležba v prvih urah glasovanja je za zdaj nižja od pričakovanj.

Volitve spremlja več kot 800 mednarodnih opazovalcev. Po besedah nekdanjega ameriškega predsednika Jimmyja Carterja, ki si je ogledal dogajanje na nekaterih voliščih, pa dogajanje, kljub manjšim težavam, poteka nemoteno.

Volivci v 25 sudanskih provincah bodo lahko svoje glasove na voliščih oddali med 7. in 17. uro po srednjeevropskem času do torka, medtem ko prvih rezultatov ni pričakovati pred 18. aprilom.

Namesto zgodovinskega dogodka farsa?

Čeprav naj bi šlo za zgodovinski dogodek, vse kaže, da bo Sudan priča le volilni farsi. Opozicija je namreč že pred dnevi napovedala bojkot volitev. Ena največjih opozicijskih skupin v državi, stranka Uma, je bojkot volitev na vseh ravneh napovedala že v sredo, v četrtek pa so predstavniki stranke kljub vsemu dopustili možnost sodelovanja na volitvah v nekaterih sudanskih zveznih državah.

Kljub dolgim vrstam pred volišči opazovalci pravijo, da je udeležba nižja od pričakovane.
Kljub dolgim vrstam pred volišči opazovalci pravijo, da je udeležba nižja od pričakovane. FOTO: Reuters

Prav tako je bojkot volitev v severnih sudanskih zveznih državah v tem tednu napovedalo nekdaj uporniško Ljudsko osvobodilno gibanje (SPLM), že pred tem pa je iz tekme za predsedniško mesto odstopil njihov kandidat Jaser Arman.
Svojega kandidata za predsednika Sadika al Mahdija je umaknila tudi Uma, s čimer dosedanji predsednik Omar al Bašir, ki je svoj glas že oddal, praktično nima več prave konkurence in gre pričakovati njegovo vnovično in hkrati več kot prepričljivo zmago.

Opozicija vladajočo al Baširjevo Nacionalno kongresno stranko neprestano obtožuje, da s pomočjo državnih sredstev obvladuje in si prikraja domala vse medije v državi in celo nadzira državno volilno komisijo. Prav zato so mnogi mnenja, da se bodo letošnje volitve, ki naj bi veljale za zgodovinske, sprevrgle v navadno farso.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

carpathian
11. 04. 2010 17.48
tele večstrankarske volitve so navaden nateg in ta kvazi-demokracija še večji. kapitalizem ostane v vsakem primeru, ljudstvo le določi nekaj ljudi za v vlado, katera zastopa in skriva pravo elito ki drži niti v rokah. se pa ljudje zaradi volilne pravice počutijo močne, svobodne, ter mislijo da dejansko o nečem sami odločajo ...