Sinoči so radikalnejši ukrajinski protestniki v Kijevu zasedli pravosodno ministrstvo. Pri tem niso naleteli na odpor policije, je pa pravosodna ministrica Jelena Lukaš napovedala, da bo sprožila razpravo v svetu za nacionalno varnost, ki lahko tudi razglasi izredne razmere.
"Predsednika bom primorana prositi za prekinitev pogovorov, če zasedba poslopja ne bo nemudoma končana, in pogajalci ne bodo imeli več priložnosti, da mirno rešijo konflikt," je dejala ministrica, ki sicer sodeluje na pogajanjih med opozicijo in predsednikom Viktorjem Janukovičem.
Da na ministrstvo zapustijo, ker demonstrante kasneje pozval tudi vodja opozicijske stranke Udar, nekdanji boksarski šampion Vitalij Kličko, ki je dejal, da je treba poiskati politično rešitev krize in se izogibati provokacijam.
Protestniki so nato po nekaj urah ministrstvo tudi zapustili.
Sicer pa se protivladni protesti v Ukrajini vse bolj širijo tudi zunaj prestolnice Kijev. Med drugim sedaj prihajajo poročila tudi o nemirih na vzhodu, severu in jugu države. Protestniki v več kot desetih mestih zasedajo ali poskušajo zasesti vladna poslopja in se spopadajo s policijo.
Na Majdanu viselo moško truplo
Na osrednjem protestniškem Trgu neodvisnosti (Majdanu) v Kijevu so našli obešenega moškega, ki je visel na ogrodju umetnega novoletnega drevesa. Policija je truplo umaknila in sporočila, da bo vzrok smrti pokazala obdukcija. Na truplu namreč ni nobenih zunanjih ran, ki bi nakazovale, da je moški umrl nasilne smrti. Na ogrodju "drevesa" je sicer pritrjen velik plakat zaprte opozicijske predstavnice Julije Timošenko in grafiti, ki napadajo predsednika Janukoviča. Trg je sicer dan in noč poln protestnikov.
Protesti se širijo tudi na vzhod
Novi nemiri so se začeli po tem, ko je eden od opozicijskih voditeljev Arsenij Jacenjuk dokončno zavrnil sobotno ponudbo predsednika države Viktorja Janukoviča, da postane novi premier. Kot je poudaril Jacenjuk, to ni dovolj, ampak morajo oblasti izpolniti več glavnih zahtev opozicije, med katerimi so tudi nove volitve.
Že v petek so protestniki zasedli vladna poslopja v več mestih zunaj prestolnice, a takrat predvsem na bolj prozahodno usmerjenem zahodu Ukrajine. Sedaj očitno podobno dogodki sledijo še na tradicionalno bolj proruskem vzhodu ter na severu in jugu države.
V mestu Sumi so zasedli poslopje mestnega sveta, poslanec opozicijske stranke Domovina pa je prevzel vodenje sveta. Več tisoč ljudi je poleg tega napadlo sedež regionalne vlade v mestu Zaporožja na jugovzhodu Ukrajine, policija pa je proti njim uporabila solzivec in dimne bombe ter jih na koncu uspela pregnati.
O spopadih med policisti in protestniki v bližini lokalnih vladnih poslopij poročajo med drugim še iz mest Čerkasi jugovzhodno od Kijeva, Černihiv severno od prestolnice in Dnjepropetrovsk na vzhodu, kjer je bilo ranjenih osem policistov in dva protestnika, aretiranih pa 14 aktivistov. Nemiri so se odvijali tudi v Odesi na jugu in Harkovu na severovzhodu države.
KOMENTARJI (332)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.