V Koebenhavnu, kjer se predstavniki 194 držav te dni pogajajo o novem globalnem sporazumu za boj proti podnebnim spremembam, je policija danes priprla več kot 200 protestnikov, ki že drugi dan zapored zahtevajo odločno ukrepanje proti podnebnim spremembam.
Policija je prekinila današnje zborovanje protestnikov, ki za to niso imeli dovoljenja. Protestniki so bili namenjeni proti mestnemu pristanišču, vendar jih je policija ustavila, pri nekaterih pa opravila tudi varnostni pregled, je pojasnil tiskovni predstavnik koebenhavnske policije Steen Munch.
Protesti z nasilnimi izgredi so dansko prestolnico zajeli že v soboto, ko je policija priprla 968 ljudi. Do aretacij v danski prestolnici je prišlo po tem, ko so začeli nekateri zamaskirani protestniki, večinoma mladi, ob robu sicer pretežno mirnih demonstracij metati kamenje in opeke ter razbijati okna.
Večino protestnikov je policija že izpustila, v priporu pa jih je pridržala 13. Trije protestniki, dva Danca in Francoz, bodo morali zaradi spopadov s policijo stopiti pred sodnika. V sobotnih spopadih je bil sicer lažje ranjen policist, je še sporočil Munch.
Policija domneva, da je izgrede namerno izzvala manjša skupina protestnikov, odločno pa je tudi zanikala očitke o uporabi pretirane sile v soboto.
Danski parlament je nedavno sprejel sporni zakon, ki daje policiji pravico "preventivnega priprtja" oseb, za katere obstaja utemeljen sum, da bodo kršile zakon. Vse, ki so bili v soboto "preventivno priprti", naj bi sicer v zaporu zadrževali le kakšne štiri ure, medtem ko naj bi tisti, ki so bili aretirani, pred sodnika stopili v 24 urah.
Protesti po vsem svetu
Poleg protesta v Koebenhavnu – na njem se je po navedbah policije zbralo 30.000, po navedbah organizatorjev pa kar 100.000 ljudi – so podobne demonstracije v soboto zvečer potekale v približno 130 večjih mestih po vsem svetu, od Avstralije do Arktike.
V Washingtonu so protestniki postavili Noetovo barko in skušali na ta način svetovne voditelje opozoriti, da Zemlji grozi katastrofa bibličnih razsežnosti, če ne bodo ukrepali.
Delegatom na podnebni konferenci v Koebenhavnu, ki bo trajala še teden dni, so se sicer ta konec tedna pridružili že tudi prvi ministri za okolje. Zadnjega dne, 18. decembra naj bi se konference po zadnjih podatkih udeležilo kakih 110 svetovnih voditeljev.
'Fantastičen napredek'
Nekdanja danska ministrica za okolje Connie Hedegaard, ki vodi pogajanja v Koebenhavnu, vztraja, da je bil napredek, ki so ga dosegli v prvih šestih dneh pogajanj v primerjavi z minulimi meseci "fantastičen". "Glavni pogovori so se resnično začeli," je dejala, a obenem priznala, da sodelujoče v prihodnjih dneh čaka še veliko dela.
Tudi danski premier Lars Lokke Rasmussen je na danski televiziji dejal, da udeležence do dogovora, ki ga želijo doseči v petek, čaka še "dolga pot". Kot je zatrdil, bodo delo v drugi polovici konference "prestavili v višjo prestavo".
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.