
V javnost prihajajo podrobnosti sobotnega tragičnega streljanja v Teksasu, v katerem je bil ubit najbolj znani ameriški ostrostrelec Chris Kyle. Američan si je ugled prislužil predvsem s svojim delovanjem v Iraku, kjer je veljal za strah in trepet tamkajšnjih upornikov, ki so ga poznali pod vzdevkom "Vrag“. Slednji so za njegovo prijetje celo razpisali denarno nagrado, a jim ga nikdar ni uspelo ujeti.
Kyle se je srečno vrnil domov, kjer se je odločil pomagati vojaškim veteranom s posttravmatskim stresnim sindromom. Del zdravljenja je potekal tudi na strelišču v bližini njegovega doma v Teksasu, kamor sta skupaj s sodelavcem minulo soboto pripeljala tudi 25-letnega Eddieja Raya Routha, ki je pred tem sodeloval v vojaških misijah v Iraku in na Haitiju. Kmalu po prihodu na kraj, je 25-letnik s svojim polavtomatskim orožjem ubil tako 38-letnega Kyla kot tudi 35-letnega Chada Littlefielda, nato pa je z njunim avtomobilom pobegnil domov v Lancaster. Po nekaj urah so ga aretirali in v nedeljo zjutraj odpeljali v zapor z obtožnico dvakratnega naklepnega umora. Sodnik mu je odmeril tri milijone dolarjev varščine.
"Chad in Chris sta tega mladega vojaškega veterana peljala na streljanje, da bi mu pomagala, nato pa sta nastradala sama,“ je medijem zaupal njun prijatelj Travis Cox.

Kyle naj bi v svoji karieri ubil okoli 160 ljudi, za svoj pogum pa je bil dvakrat odlikovan s srebrno zvezdo, petkrat pa z bronasto. Je tudi avtor knjige Ameriški ostrostrelec (American sniper), v kateri je opisal svoje izkušnje med letoma 1999 in 2009. Leta 2012 je v intervjuju za revijo Time odgovoril na vprašanje, o čem razmišlja, ko v nekoga meri, preden pritisne na sprožilec. "Ko to delaš prvič, nisi prepričan, da to sploh zmoreš. A na te ljudi ne gledam kot na ljudi. Ne zanima me, ali imajo družino. Skrbim za to, da so moji ljudje varni. Vsakič, ko koga ubijem, mu preprečim izdelavo improvizirane eksplozivne naprave. O tem ti ni treba razmisliti dvakrat," je dejal.
Leta 2009 se je odločil, da bo pustil mornarico in svoj čas namenil družini. Ustanovil je podjetje Craft International, ki je vojski, policiji, družbam in civilistom omogočalo treninge usposabljanja za ostrostrelstvo.
Do smrti ameriškega vojaškega junaka, za katerim so uporniki v Iraku razpisali tiralico, je prišlo prav v času, ko v ZDA poteka vroča debata o orožju. Po pokolu v Newtownu, v katerem je umrlo 20 otrok in šest odraslih, se je namreč tudi Kyle izrekel proti omejitvam glede orožja. V vročih debatah na spletu nasprotniki uporabe orožja zdaj poudarjajo, da ga je pokončalo ravno to. Kljub vsemu pa v ZDA prepovedi orožja za zdaj ne bo, saj si večina Američanov želi ohraniti pravico, ki jim jo zagotavlja ustava.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.