Potem ko je hrvaški minister za morje, promet in infrastrukturo Siniša Hajdaš Dončić v torek v Zagrebu potrdil, da bodo v zadnjem letošnjem trimesečju objavili razpis za gradnjo mostu na polotok Pelješac, je Dnevnik.hr objavil grafiko bodočega mosta. Celoten projekt, skupaj s pristopnimi cestami, je vreden 2,8 milijarde kun (368,5 milijona evrov), minister pa pričakuje, da bo levji delež financirala EU. Minister je zatrdil, da bo uporaba mostu brezplačna.
Pričakuje, da bodo z evropskimi sredstvi pokrili najmanj polovico projekta, če ne celo 85 odstotkov, kar je največji možni delež sofinanciranja. Hrvaška ima za projekte cestnih objektov do leta 2020 na razpolago 330 milijonov evrov. A so iz Bruslja že sporočili, da je še prehitro govoriti od deležu financiranja s strani EU.
Gradnja mostu bo trajala od dveh in pol do treh let, je še povedal Hajdaš Dončić, ki ni želel natančneje odgovoriti, kdaj bo vlada objavila razpis za gradnjo. V pogovoru za hrvaški radio prejšnji teden je dejal, da se bo gradnja lahko začela konec leta 2015 ali v začetku prihodnjega leta. V tem času je na Hrvaškem sicer mogoče pričakovati tudi parlamentarne volitve. Most, ki bo prometno povezal hrvaški jug s preostalo državo, naj bi odprli leta 2019.
Slovenski inženir med projektanti mostu na Pelješac
Ko bo zgrajen, bo most na dalmatinski polotok Pelješac med petimi največjimi mostovi v Evropi ter eden najlepših na stari celini, je ocenil mariborski projektant, inženir gradbeništva, Marjan Pipenbaher, ki je eden glavnih projektantov velikanskega hrvaškega prometnega objekta. Po njegovih besedah bo življenjska doba bodočega mostu več kot 100 let.
Pipenbaher je eden najbolj priznanih evropskih projektantov mostov in je s svojim sodelavci projektiral več kot 200 mostov v Sloveniji in drugih evropskih državah, danes piše hrvaški časnik Jutarnji list in omenja most na reki Dravi pri Osijeku ter most čez Savo v Beogradu.
Njegovo podjetje že od leta 2012 sodeluje z gradbeno fakulteto v Zagrebu pri izdelavi projekta mostu na Pelješac. Skupaj z znanim hrvaškim projektantom Jurom Radićem sta izdelala načrte za most, ki ga bodo verjetno začeli graditi prihodnje leto.
Most bo povezoval celino s polotokom Pelješac na avtocesti med Splitom in Dubrovnikom. "Med pripravo projekta smo imeli zgolj dva problema, možnost potresov na območju, zaradi česar smo morali načrtovati globoke temelje za stebre, ter ekološke omejitve v Malostonskemu zalivu," je povedal Pipenbaher. Dodal je, da je bilo treba paziti tudi na ekonomičnost celotnega projekta.
Pipenbaher je še dejal, da bo most v vizualnem smislu enkraten, ker bo "zračen in bo imel določeno lahkotnost". Zato meni, da bo to eden najlepših mostov v Evropi.
Prebivalci Pelješčca na rešitev čakajo že 10 let
Med možnostmi, kako prometno povezati ta del s preostalo državo, se je omenjalo več rešitev, med njimi tudi schengenski cestni koridor skozi BiH pri Neumu ter gradnjo predorov pod njenim ozemljem ali pod morjem na trasi bodočega mosta. Vse so bile označene za neustrezne. Kot neustrezna v primerjavi z mostom se je pokazala tudi možnost, da bi okrepili trajektne linije ob polotoku Pelješac in se na ta način izognili prehodu čez ozemlje BiH.
Minister za promet in komunikacije BiH Slavko Matanović je v ponedeljek dejal, da s Hrvaško sodelujejo pri analizi izvedljivosti projekta s ciljem zadovoljiti tako hrvaško potrebo po infrastrukturnem povezovanju ozemlja kot tudi pravico BiH do nemotenega pristopa do odprtega morja. V Sarajevu ocenjujejo, da je potrebno zagotoviti pogoje za mednarodno plovno pot med pristaniščem v Neumu in odprtim morjem, ki bo potekala pod bodočim mostom.
Gradnja mostu na Pelješac odpira tudi spor o meji med Hrvaško in BiH, ker mora biti most najmanj 500 metrov oddaljen od državne meje. Sporno ozemlje, ki si ga lastita obe državi, so skrajni zahodni vrh polotoka Klek, ki se nahaja med obalo in Pelješcem ter zapira neumski zaliv, kot tudi dva otočka pred južno obalo Kleka.
Pogodbo za gradnjo mostu do največjega dalmatinskega polotoka, ki bi fizično povezal skrajni jug Hrvaške s preostalo državo, je leta 2007 podpisala takratna desnosredinska vlada. Čeprav je bil rok za izgradnjo mostu 12. maj 2012, so bila opravljena le manjša pripravljalna dela. Gradbišče so medtem nekajkrat odprli in zaprli, most na Pelješac pa je bil na Hrvaškem vedno vroča tema pred volitvami. Vrednost mostu je bila v času vlade premierja Iva Sanaderja ocenjena na 320 milijonov evrov.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.