Včeraj je v Italiji spopad med podporniki in protestniki ustavil pogreb Ericha Priebkeja, nekdanjega oficirja zločinskih enot SS nacistične Nemčije, ki so ga želeli pokopati v italijanskem mestu Albano Latiale v bližini Rima.
Pogreb je želela organizirati konservativna Bratovščina svetega Pija X., a na ulicah se je zbralo okoli 500 ljudi, ki so nasprotovali temu, da bi Priebkeja pokopali v mestu. Na ulicah so bili tudi simpatizerji nacistov, ki so se nato spopadli z nasprotniki pogreba.
Nasprotniki pogreba so bili proti prevozu krste skozi mesto. Odlok, ki bi moral prevoz prepovedati, je izdal tudi župan mesta Nicola Marini, član Demokratske stranke. "Mi tukaj imamo tradicijo uporništva. To nas res boli," je dejal, a njegov odlok je zavrnila rimska prefektura, odgovorna za javni red v italijanski prestolnici in njeni okolici. "Odnesite ga na smetišče," pa se je drl eden izmed protestnikov.

Priebkeja so prepeljali do semenišča omenjene bratovščine, ko pa bi se moral začeti pogrebni obred, so v semenišče vdrli neonacisti, zato je Priebkejev odvetnik Paolo Giachini zahteval, da pogreb ustavijo.
Pogajanja z Nemčijo
Danes so italijanske oblasti potrdile, da so krsto prepeljali na vojaško letališče pri Rimu. Rimski župan Ignazio Marino je zatrdil, da sam ne izključuje pogajanj z Nemčijo o tem, da bi ga prepeljali tja. Za zdaj prav tako ni znano, ali ga bodo upepelili. "Pričakujemo, da bomo zadevo rešili danes," pa je dejal predstavnik italijanskega notranjega ministrstva in rimski prefekt Giuseppe Pecoraro, ki je potrdil, da se pogajajo z Berlinom. "V zadnjih urah smo vzpostavili kontakt z Nemčijo. Nimam pristojnosti, da bi odločal o upepelitvi ali mestu pokopa, vendar poskušamo rešiti zadevo na najprimernejši način," je še dodal.
Že v ponedeljek so oblasti v Priebkejevem rojstnem kraju Henningsdorf, ki leži 22 kilometrov severozahodno od nemške prestolnice Berlin, izključile možnost pokopa nacističnega zločinca na njihovih tleh, kot je predlagal vodja judovske skupnosti v Rimu Riccardo Pacifici.
Nikoli ni obžaloval svojih dejanj
Priebke je bil leta 1998 obsojen na dosmrtno ječo, ker naj bi sodeloval pri poboju več kot 300 civilistov. Kot oficir enot SS je bil namreč prisoten pri poboju moških in dečkov v Ardeatinskih jamah, v katerem je bilo ubitih 335 ljudi. Poboj je ukazal nacistični voditelj Adolf Hitler, saj se je z njim želel maščevati za poboj 33 nacističnih vojakov v Rimu, ki so ga izvedli pripadniki odporniškega gibanja. Priebke ni svojih dejanj nikoli obžaloval.
Sodišče mu je dovolilo, da kazen prestaja v hišnem priporu, v katerem je pri 100 letih starosti umrl pretekli teden. V Italijo je bil iz Argentine, kjer je živel skoraj 50 let od konca druge svetovne vojne, prepeljan leta 1994, ko je bila razkrita njegova identiteta. Pod lažnim imenom je živel v letovišču Bariloche v Andih.
Omenjena bratovščina, ki jo pogosto povezujejo s skrajno desničarskimi in protisemitskimi nagnjenji, je po njegovi smrti izkazala pripravljenost, da ga pokoplje. Don Floriano Abrahamowicz, duhovnik omenjene bratovščine, je dejal: "Priebke je bil moj prijatelj, kristjan in vdan vojak."
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.