Ceste Los Angelesa so zavzeli sindikalisti in delavci, ki se svojim delavskim pravicam ne mislijo odpovedati, s protestom pa želijo podpreti tudi delavski upor v ameriški zvezni državi Wisconsin.
Nekateri ameriški mediji poročajo, da se je zbralo med 5000 in 8000 delavcev, med njimi pa so bili tudi učitelji, zdravstveni delavci, gasilci ter tudi člani sindikatov električarjev in luških delavcev. Med njimi so bili tudi igralci in scenaristi, ki so včlanjeni v sindikat.
Protestniki so se v Los Angeles pripeljali z vseh koncev Kalifornije, nosili pa so transparente z napisi "Ustavite vojno proti delavcem“ in "Podpiramo delavce v Wisconsinu“. Sindikalisti pravijo, da je bitka v Wisconsinu "direkten napad na vse sindikate in celotni ameriški srednji razred“. Opozarjajo, da se podobna zgodba lahko zgodi tudi v Kaliforniji, saj je "napad na enega napad na vse".

Na protestu je nastopil nepogrešljivi Tom Morello, sicer bolj znan kot kitarist skupine Rage Against the Machine, ki pa nastopa tudi pod imenom The Nightwatchman.
Kaj se dogaja v Wisconsinu?
Predstavniški dom kongresa ameriške zvezne države Wisconsin je v začetku letošnjega marca potrdil predlog zakona, ki sindikatom javnih delavcev, razen policijskim in gasilskim, jemlje večino pravic in pooblastil.
Republikanski guverner Scott Walker je sicer predlagal zakon, ki bi sindikatom odvzel vsa pooblastila za kolektivna pogajanja in javnim delavcem zvišal stopnje prispevkov za pokojnine in zdravstveno zavarovanje iz plač. Guverner meni, da je to nujno za pokritje 137 milijonov primanjkljaja v letošnjem proračunu in preprečitev skupaj 3,6 milijarde primanjkljaja v naslednjih dveh letih.

A sledil je delavski upor. Ti so zavzeli kongres in tam "prebivali" noč in dan. In kaj so dosegli? Novi predlog ohranja pravico sindikatov do pogajanj o plačah, ki pa ne smejo rasti hitreje od inflacije. Uslužbenci, kot so npr. učitelji in drugi, ki dobivajo plačo iz proračuna, bodo morali po novem za pokojnine nameniti 5,8 odstotka plače, za zdravstvene premije pa 12,6 odstotka. Sindikati se o tem ne morejo pogajati. Odvzeli so jim tudi pravico do odtegovanja sindikalnih članarin od plač delavcev.
Zadeva sicer še ni končana, saj so senatni demokrati napovedali tožbo proti potezi republikanskih kolegov. Demokrati so optimisti, ker menijo, da se je javno mnenje postavilo na njihovo stran. Podobne ukrepe proti sindikatom sprejemajo tudi v zveznih državah Indiana in Ohio, kjer prav tako potekajo demonstracije.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.