Predsednika ZDA in Kitajske Barack Obama in Hu Džintao sta v Washingtonu govorila tudi o človekovih pravicah. Obama je priznal, da različni pogledi na človekove pravice občasno povzročajo napetosti med državama. "Verjamem, da so zaslužek, hrana, zatočišče in elektrika tudi delno človekove pravice in delno pravičnost. Pozdravljamo kitajske pravice. Želimo le, da bi se te še povečale in to tako, da bi se povečale tudi mednarodne norme, mednarodna pravila in da bi to okrepilo varnost in mir v regiji ter po vsem svetu," je povedal ameriški predsednik.
A je hkrati dodal, da te razlike ne predstavljajo ovire, da bi obe državi sodelovali na drugih pomembnih področjih. Hu pa je dejal, da se je Kitajska pripravljena pogovarjati tudi o človekovih pravicah, če bo pri tem vzajemno spoštovanje in ne bo vmešavanja v notranje zadeve Kitajske. "Kitajska je država v razvoju z zelo veliko populacijo, je pa tudi država v razvoju, katere reforme so v ključni fazi," pojasnjuje kitajski voditelj.
Po njegovih besedah se Kitajska sooča z veliko izzivi pri razvoju gospodarstva in družbe, veliko je treba narediti tudi na področju človekovih pravic. Hu pa se ni odzval na vprašanje ameriškega novinarja o človekovih pravicah. Pozneje so pojasnili, da so bile težave s prevodom in tehnično opremo.
Predsednika sta se zavezala, da bosta sodelovala tudi pri vprašanju kitajske valute, za katero ZDA trdijo, da jo Peking umetno vzdržuje na nizki ravni in tako pomaga kitajskim izvoznikom. Obama pa meni, da bi moral vrednost juana določati trg.
Obama pa je v Beli hiši nato sinoči pripravil večerjo za svojega kitajskega gosta, ki se je je udeležilo okrog 220 gostov iz sveta politike, gospodarstva, medijev in razvedrila. To je bila prva državniška večerja za predsednika Kitajske v Beli hiši po 13 letih.
Obama pripravil bogato večerjo
Med gosti so bili nekdanja predsednika ZDA Jimmy Carter in Bill Clinton s soprogama, župana San Francisca in Oaklanda, ki sta kitajskega rodu, ter več kongresnikov in članov administracije, ki so kitajskega rodu. Prišli so tudi filmski igralec Jackie Chan, pevka Barbra Streisand, modna kreatorka Vera Wang, kakor tudi voditelji velikih ameriških korporacij, kot so Jamie Dimon iz JP Morgan Chase, Steve Ballmer iz Microsofta in drugi. Najvišja predstavnica kongresa je bila Nancy Pelosi iz Kalifornije, manjkali pa so predsednik predstavniškega doma John Boehner ter senatna voditelja obeh strank Harry Reid in Mitch McConnell.
Po večerji, ki je potekala v treh sobah Bele hiše, so se gostje odpravili poslušat džez v Vzhodno sobo. Obama je na večerji med drugim dejal, da se srečujeta "najstarejša demokracija na svetu in ena najstarejših civilizacij na svetu". Poudaril je, da so trgovinske vezi med državama stare 200 let, ter izpostavil sodelovanje med drugo svetovno vojno in delo kitajskih priseljencev pri izgradnji ZDA.
Hu pa je ponovil besedilo s tiskovne konference in poudaril dogovor o utrjevanju stikov in sodelovanju na mednarodni ravni, na večerji pa o človekovih pravicah niso govorili. V Beli hiši so za slovesno večerjo pripravili solato s hruškami in kozjim sirom, jastoga iz države Maine, korenčke in gobice, goveji zrezek s čebulo, krompirjem in špinačo, za desert pa še jabolčno pito in sladoled.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.