Po petkovem potresu je drugo največje novozelandsko mesto Christchurch z okoli 400.000 prebivalci streslo okoli 30 močnih popotresnih sunkov z magnitudo 5,1.
Najbolj uničujoči potres v zadnji 80 letih, ki je z magnitudo 7,1 stresel novozelandska tla, je povzročil ogromno škode. Oblasti ocenjujejo, da bo za odpravo nastale škode potrebnih kar 1,4 milijarde dolarjev. V mestu so po potresu razglasili izredne razmere. Dva moška sta bila v potresu huje poškodovana, štiri osebe pa so dobile lažje poškodbe. Po potresu je prišlo tudi do plenjenja trgovin, zato so oblasti razglasile policijsko uro.
V potresu so bili poškodovani nekateri mostovi, letališče ter športni stadion, ki bo naslednje leto gostil svetovno prvenstvo v rugbyju. "Pred nami so težki dnevi, a ostajamo optimistični," je dejal župan mesta Bob Parker. Upa sicer, da bodo lahko že jutri glavni del mesta odprli, a glede na nastalo škodo je to malo verjetno. Šole bodo zaprte do srede.
Po potresu še močan veter
V potresu je bilo po prvih ocenah poškodovanih 500 stavb, od tega več kot 90 v centru mesta. Popotresni sunki škodo še povečujejo, poleg tega pa vremenoslovci napovedujejo močan veter s hitrostjo do 130 kilometrov na uro, kar povečuje strah, da se bodo poškodovane stavbe porušile.
Več ko 300 ljudi je moralo zapustiti svoje domove. Elektriko je že dobilo 95 odstotkov gospodinjstev, vodo pa 80 odstotkov, a oblasti opozarjajo, da še ni pitna.
Premier John Key, ki je preživel otroštvo v Christchurchu, je dejal, da bo obnova trajala precej dolgo. "Najmanj eno leto bomo potrebovali za obnovo," je dejal Key.
Uničujoč potres se je uvrstil na lestvico desetih najmočnejših v zgodovini Nove Zelandije, ki se sicer nahaja na potresno zelo aktivnem območju. Na leto zaznajo kar 14 tisoč potresnih sunkov.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.