V ZDA se nadaljuje Powerball mrzlica, saj številni ljudje kupujejo loterijske srečke v upanju, da jim bodo prinesle največji dobitek v zgodovini Powerballa, ki bo vreden najmanj 1,5 milijarde dolarjev (1,4 milijarde evrov). Kolone ljudi se vijejo do trgovin, kjer ljudje, vseh slojev in narodnosti, kupujejo srečke. V trgovinah v bližini ameriško-kanadske meje je nepopisna gneča, saj so se v lov na zaklad podali tudi številni Kanadčani.
Možnosti za zadetek zmagovalne srečke je sicer 1:292,2 milijona, kar se ne spremeni, tudi če kupite več srečk ali igrate še z drugimi igralci. A dejstvo je, da vsak, ki kupi srečko, po tihem upa, da bo prav njegova zmagovalna, in tako že sanjari, kaj bo naredil z denarjem.
Dvig celotnega zneska ali plačilo po obrokih
Srečnež, ki bo zadel zgodovinski znesek in se bo odločil, da takoj vzame denar, bo ostal brez 25 odstotkov zneska (davek), potem pa mu bo še država vzela od 4,25 pa vse do 8,75 odstotka nagrade (odvisno od države). Kljub vsemu bo srečnežu ostalo 657,9 milijonov dolarjev (608 milijonov evrov).
Zmagovalec pa se bo lahko odločil in bo denar vzel v 30 obrokih. Prvo leto bo prejel dva obroka (15,9 milijonov dolarjev – 14,7 milijonov evrov in 16,7 milijonov dolarjev – 15,4 milijonov evrov), potem pa se bo znesek povečal med milijonom dolarjev (924.000 evrov) in 2 milijona dolarjev (1,8 milijonov evrov) na leto, do vsega 1,016 milijarde dolarjev (939 milijonov evrov). Če pa vzamete vse in 657,9 milijonov dolarjev (608 milijonov evrov) pametno investirate, lahko v 29-ih letih celo presežete znesek, ki bi ga dobili v obrokih.
Igrajo lahko tudi tujci
Za igranje Powerballa pa ni treba biti državljan ZDA, čeprav so tudi tujci obdavčeni. Takoj bodo 'olajšani' za 30 odstotkov, potem pa jim bo nekaj vzela še država, kjer so srečko kupili. Če davke od iger na srečo pobira tudi njihova država, pa bo zmagovalec ostal še brez tega deleža. V Sloveniji bi tako zmagovalec ostal še brez 15 odstotkov zneska, kolikor ga pobere država oziroma ga dobi občina, kjer zmagovalec prebiva.
Zmagovalec Powerballa pa ne bo ostal anonimen. Dogovor namreč velja, da se zmagovalec odpove anonimnosti, v medijih ga predstavijo tako z imenom kot fotografijo. In če ste tudi to pripravljeni sprejeti, naj vam ponudimo še eno statistiko.
Dejstvo pa je, da dobitnik zgodovinskega zneska leta 2016 ne bo pozabil nikoli. Vendar pozor, ne končajo se vse zgodbe srečnih dobitnikov dobro. Številni loterijski dobitniki vse zapravijo in tako ostanejo brez vsega.
Poglejmo, kako je enajst dobitnikov britanske loterije izkoristilo svojo srečo:
Kutey in Linda sta bila leta 2011 ena izmed srečnežev, ki so si razdelili 319 milijonov dolarjev (295 milijonov evrov). Prejela sta 28,7 milijonov dolarjev (26,5 milijonov evrov), del pa sta, v spomin na njune starše, donirala za izgradnjo vodnega parka.
Skoraj neverjetno se je razpletla zgodba Evelyn Adams, ki je na lotu zadela dvakrat, leta 1985 in 1986, domov pa je skupaj odnesla 5,4 milijona dolarjev (5 milijonov evrov). Ker je mislila, da je sreča na njeni strani, se je odpravila v igralnice v Atlantic City, vendar ji sreča ni bila naklonjena. Danes je brez denarja in živi v naselju prikolic.
Leta 2012 je 81-letna Louise White zadela 336,4 milijonov dolarjev (311 milijonov evrov) in ustanovila sklad, ki ga je poimenovala po svoji 'srečni' sladici. Preden je kupila zmagovalno srečko je namreč kupila 'mavrični sladoled'.
Kanadski aktivist Bob Erb je leta 2012 na poti na očetov pogreb kupil srečko, ki mu je prinesla 25 milijonov dolarjev (23 milijonov evrov). Srečke je kupoval 43 let. Sezonski delavec ni pustil svoje službe, svoje plače je raje doniral v dobrodelne namene. Milijon pa je podaril tudi projektu '420 dni' gre za vsakoletni dogodek, ki podpira legalizacijo marihuane.
Janite Lee iz Južne Koreje je leta 1993 zadela 18 milijonov dolarjev (16,5 milijonov evrov) in z velikim delom dobitka podprla demokratsko stranko. Izkazalo se je, da je bila preveč humanitarna – njene donacije, skupaj z dolgovi na kreditni kartici in igrami na srečo, so jo leta 2001 pripeljale do bankrota.
Potem ko sta leta 2012 zadela 656 milijonov dolarjev (606 milijonov evrov), sta se Merle in Patricia Butler odločila, da bosta del dobitka porabila za finančne svetovalce in odvetnike.
Življenje Valižanskega para se je obrnilo leta 2007, ko sta zadela 5 milijonov funtov (6,7 milijonov evrov). Najprej sta si privoščila križarjenje, odplačala hipoteko, si kupila sanjsko hišo in nato kupila še tri nepremičnine. Z denarjem pa sta financirala tudi sinov študij.
Zakonca Griffiths sta leta 2006 zadela 1,8 milijonov funtov (2,4 milijonov evrov) in si z denarjem kupila sanjsko hišo, avto porsche in še dve nepremičnini, ki ju oddajata. Prav tako sta se podala na borzo, Robert pa je s svojo študentsko skupino posnel tudi prvo ploščo. Šest let pozneje pa sta ostala brez denarja.
Lastnik puba Nigel Willetts je bil srečnež, ki je leta 2014 zadel milijon funtov (1,3 milijonov evrov), z denarjem pa je prepotoval svet. Začel je tako, da je 13 članov družine odpeljal na počitnice na Florido. Od takrat je bil v Mehiki in Dubaju, za 50. rojstni dan pa si želi obiskati Las Vegas.
Leta 1961 je Vivian Nicholson zadela 152,300 funtov, kar je enako današnjim 3 milijonom funtov (4 milijonov evrov). Takoj je naročila obleke iz trgovine Harrods, kupila številne luksuzne avtomobile in prepotovala Evropo in ZDA. Danes je njena omara polna lepih oblek, njena denarnica pa je prazna.
Britanskemu paru se je življenje spremenilo leta 2012. Z denarjem, ki sta ga zadela, sta kupila hišo, ki sta jo razdelila družinskim članom. ''Vsakemu izmed štirih sinov sva dala 250.000 funtov (333.000 evrov), vsem devetim vnukom pa po 10.000 funtov (13.300 evrov), nekaj denarja pa sva dala še svojim sorojencem,'' sta povedala in dodala, da imata še nekaj prihrankov, ki pa jih uporabljata za nove srečke.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.