Po potresu, ki je novozelandska tla stresel z magnitudo 7,1, je po besedah tamkajšnje policije nastala škoda, ki je zajela širše območje Južnega otoka. Poškodovane so stavbe in ceste ter tudi električna napeljava. Dva moška sta bila v potresu huje poškodovana.
V mestu Christchurch so po potresu razglasili izredno stanje. Oblasti so na področju poslovnega okrožja mesta razglasile policijsko uro, ki bo veljala od večera do jutra oziroma od 19. do 7. ure.
"Opazna škoda je nastala v središču mesta, dobili smo tudi poročila o ropanju – šlo naj bi za razbijanje oken trgovin in ropanje izložb,“ je dejal policijski inšpektor Mike Coleman, a situacijo naj bi že imeli pod nadzorom.
Župan Christchurcha Bob Parker je dejal, da so se na starejših stavbah podrli dimniki in stene, dobava elektrike, plina in vode pa je bila delno ali pa v celoti prekinjena. Pozneje je pristojnim uspelo vzpostaviti oskrbo z elektriko v večini mesta.
"Škoda je zastrašujoča. Edino, kar lahko rečem, je, da je čudež, da nihče ni izgubil svojega življenja,“ je dejal novozelandski premier John Key, ki si je posledice potresa ogledal skupaj z županom Parkerjem. Key je dejal, da je v potresu nastalo za okrog milijardo evrov škode.
Potres je tla stresel ob pol petih zjutraj po tamkajšnjem času, ko je večina ljudi še spala. Radio Nova Zelandija je poročal, da so se tla tresla vse do 40 sekund, območje pa je nato streslo še več popotresnih sunkov. Eden od popotresnih sunkov je imel magnitudo 5,7.
Uničujoč potres se je uvrstil na lestvico desetih najmočnejših v zgodovini Nove Zelandije, ki se sicer nahaja na potresno zelo aktivnem območju. Na leto zaznajo kar 14 tisoč potresnih sunkov.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.