Prvič po skoraj štirih desetletjih so danes odprli glavno zapornico v ameriški zvezni državi Louisiana na reki Mississippi, da bi zmanjšali pritisk narasle reke. Upajo, da bodo na ta način rešili velika mesta, ki jim grozijo narasle vode, morali pa bodo žrtvovati manjša mesta in kmetijske površine, od koder so že evakuirali prebivalce.
Inženirji ameriške vojske so odprli le del zapornice Morganza, da bi omogočili prehod relativno majhni količini vode, da bi, kot je dejal guverner Louisiane Bobby Jindal, preprečili, da bi voda preplavila na tisoče domov na pretežno poljedelskem jugu.
S preusmeritvijo voda želijo pred katastrofalnimi poplavami rešiti New Orleans, ki še vedno okreva po uničenju, ki ga je leta 2005 povzročil orkan Katrina, in prestolnico Louisiane Baton Rouge. Zapornico so tokrat odprli prvič po letu 1973 in šele drugič v njeni 60-letni zgodovini.
Z odprtjem zapornice želijo proti Mehiškemu zalivu preusmeriti zgodovinsko narasle vode Mississippija. Če bi odprli vsa vrata zapornice, bi steklo okoli 17.000 kubičnih metrov vode na sekundo, kar je trikratna količina voda, ki vsak dan tečejo na Niagarskih slapovih. Vodo bodo zato spuščali postopno, saj želijo preprečiti masiven nalet vode. Danes so odprli le ena vrata zapornice, tako da teče 280 kubičnih metrov vode na sekundo, nato pa naj bi postopoma odpirali več vrat.
Kontrolirane poplave naj bi s preusmeritvijo voda preplavile 1,2 milijona hektarjev površine, kjer živi 25.000 ljudi, večinoma potomcev francoskih kolonizatorjev tega dela ZDA, t. i. cajuni. Tako naj bi 7.770 kvadratnih kilometrov veliko območje, na katerem je okoli 11.000 poslopij, ponekod preplavilo do pet metrov visoke vode.

Šestmetrski nasip zdaj še ščiti New Orleans pred poplavami. Če zapornice Morganza ne bi odprli, bi gladina Mississippija s sedanjih petih metrov v mestu lahko narasla na šest metrov.
Reka Mississippi ter druge, kot je Ohio, skupaj s pritoki poplavljajo že več tednov zaradi obilice snega pozimi in spomladanskega dežja na severu ZDA. Mississippi je tretja najdaljša reka v Severni Ameriki, njeno rečno območje pa je četrto največje na svetu.
Najhujše poplave v osrednjem delu ZDA v več kot 70 letih so že poplavile na tisoče domov, farm in cest v Illinoisu, Missouriju, Kentuckyju, Tennesseeju, Arkansasu in Mississippiju. Območje so v minulih dveh mesecih prizadeli tudi tornadi, gozdni požari in hude nevihte.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.