Letalo s posmrtnimi ostanki poljskega predsednika Lecha Kaczynskega, ki je umrl v sobotni letalski nesreči na zahodu Rusije, je danes pristalo v Varšavi. Na letališču so ga pričakali številni visoki predstavniki, med njimi pokojnikov brat Jaroslaw Kaczynski in predsednik vlade Donald Tusk.
Po sprejemu z vojaškimi častmi in molitvijo, ki jo je vodil varšavski nadškof Kazimierz Nycz, so krsto, pokrito s poljsko zastavo, prepeljali v predsedniško palačo, kjer se je ob tej priložnosti zbralo več deset tisoč ljudi. Veliko ljudi se je zbralo tudi ob cesti od letališča do predsedniške palače, kjer so prepevali državno himno in metali cvetje.
Pred poletom letala s posmrtnimi ostanki v Varšavo so se pokojnemu predsedniku poklonili na letališču v Smolensku. Kratke slovesnosti so se udeležili ruski premier Vladimir Putin in drugi visoki predstavniki Rusije.
Posmrtni ostanki njegove žene Marie so medtem – v nasprotju s pričakovanji – ostali v Rusiji. "Trupla Marie Kaczynski ni bilo možno identificirati, zato ga niso mogli vrniti v domovino," je povedal tiskovni predstavnik poljskega predsedstva Tomasz Brzezinski.
Poljska in svet žalujeta
Poljaki so že točno opoldne počastili spomin na pokojnega državnika. Oglasile so se sirene in zadoneli so zvonovi, ljudje po vsej državi so obstali in mrtve počastili z dvema minutama molka.
Žrtev so se z dvema minutama molka danes spomnili tudi na Madžarskem. V poljski cerkvi v Budimpešti je potekala maša v spomin na žrtve, že v soboto zvečer pa se je pred madžarskim zunanjim ministrstvom zbralo več tisoč ljudi, med njimi številni Poljaki, ki so polagali cvetje in prižigali sveče.
V poljski sosedi Litvi se v ponedeljek začne tridnevno žalovanje."V teh treh dneh bomo jokali s poljskim narodom, ki je žrtev velike tragedije," je povedal litovski premier Andrius Kubilius. Dan žalovanja bo jutri tudi v Rusiji in Bruslju.
Na Češkem in v Nemčiji bodo dan žalovanja razglasili na dan pogreba predsednika Kaczynskega in ostalih žrtev letalske nesreče v Smolensku.
Poljsko pretresla žalostna vest
Poljsko je včeraj šokirala novica, da je strmoglavilo letalo, na katerem je bila tudi poljska politična in vojaška elita. Med žrtvami nesreče je bil tudi predsednik Lech Kaczynski s prvo damo Mario in še 95 ljudi.
Nesreča se je zgodila pri Smolensku na zahodu Rusije med pristajanjem predsedniškega tupoljeva 154, ki je zadelo v krošnje dreves in treščilo ob tla.
Potniki so bili namenjeni na slovesnost ob 70. obletnici pokola več tisoč poljskih vojakov v Katinskem gozdu, ki ga je med drugo svetovno vojno zakrivila Stalinova Sovjetska zveza.
Črna skrinjica potrdila pilotovo krivdo?
Vzrok nesreče preiskujejo. Ena od možnosti je, da je glavni krivec pilot, ki se je kljub gosti megli in nasvetom, naj letalo raje preusmeri, odločil za pristanek. Usoden je bil četrti poskus.
Preiskovalci so že našli črni skrinjici in preposlušali posnetke pogovorov v kabini. Ti naj bi podprli teorijo o pilotovi krivdi. Dokazali so namreč, da mu je kontrolni stolp res odsvetoval pristanek. Ravnal je samovoljno, je dejal ruski minister za promet Igor Levitin. Vprašanje pa je, kako je lahko izkušen pilot naredil takšno napako.
Možnost, da bi bila za nesrečo kriva tehnična napaka, je vsekakor izključena. Kot je povedal glavni preiskovalec Aleksander Bastrikin, je bilo letalo v brezhibnem stanju, kar med drugim dokazuje dejstvo, da pilot v komunikaciji s kontrolnim stolpom v Smolensku ni omenjal kakšnih tehničnih težav. Omeniti velja tudi, da tupoljev 154 slovi kot zanesljiv, poleg tega je bil maja lani na temeljitem servisu.
Po poročanju nekaterih medijev pa obstaja velika verjetnost, da je pilotu dajal navodila sam Kaczynski.
"Nekdo je moral sprejemati odločitve na tistem letalu," je prepričan nobelovec Lech Walesa. "Ne verjamem, da je takšno nalogo nase prevzel sam pilot. To je nemogoče. Veliko sem prepotoval z letali, in kadar koli so se porodili dvomi, je osebje prišlo do voditeljev in vprašalo za nadaljnje poteze."
Trenutki pred tragedijo
Letalo se je v soboto dopoldne približevalo letališču Smolensk. To je bilo ovito v gosto meglo, vidljivost pa je bila manj kot 500 metrov, kar nikakor ne omogoča varnega pristanka. Pilotu so zato svetovali, naj se preusmeri v Minsk ali vrne v Moskvo. Kljub temu se je odločil za pristanek, pri tem pa letalo preveč približal tlom. Letelo je namreč le dobra dva metra visoko, dvigniti ga ni več uspel, letališče pa je bilo predaleč. Nato so sledili tragični trenutki: letalo je s krilom zadelo drevesa, strmoglavilo in razpadlo, razbitine pa je nato zajel še požar.
Umrla poljska elita
Med žrtvami so poleg predsedniškega para tudi namestnik zunanjega ministra Andrzej Kremer, podpredsednik parlamenta Jerzy Szmajdzinski, guverner poljske centralne banke Slawomir Skrzypek, vodja predsednikovega kabineta Wladyslaw Stasiak ter celoten vojaški vrh z načelnikom generalštaba poljske vojske Franciszekom Gagorjem na čelu. Umrla je "elita naroda", je zadevo komentiral nekdanji predsednik Lech Walesa.
Predsednik parlamenta Bronislaw Komorowski, ki je v skladu z ustavo sedaj prevzel predsedniške dolžnosti, je razglasil teden žalovanja. Uradno žalno slovesnost bodo imeli na Poljskem danes, z dvema minutama molka natančno opoldne. Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev pa je ponedeljek določil za dan žalovanja v svoji državi.
Brat dvojček na kraju nesreče
Prizorišče nesreče sta si že ogledala predsednika poljske in ruske vlade Donald Tusk in Vladimir Putin. "To je v prvi vrsti tragedija Poljske in poljskega naroda, vendar je to tudi naša tragedija in žalujemo z vami," je ob tem dejal Putin in obljubil hitro in učinkovito preiskavo. Na kraj tragedije je nemudoma odpotoval tudi nekdanji poljski premier in brat dvojček umrlega predsednika Jaroslaw Kaczynski. Čakala ga je težka naloga, identificirati je moral posmrtne ostanke predsedniškega para.
Sožalja od vsepovsod
Sožalja romajo na Poljsko iz celega sveta, poslala ga je tudi Slovenija, žrtev in njihovih svojcev pa se je spomnil tudi papež Benedikt XVI.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.