V Kölnu je potekalo zborovanje privržencev turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana. Več tisoč nemških Turkov se je zbralo na desnem bregu Rena, številni med njimi so imeli turške zastave. Zbrani so se z minuto molka spomnili na smrtne žrtve spodletelega državnega udara v Turčiji ter napadov v Parizu, Münchnu in drugih krajih.
Shoda v Kölnu se je po oceni policije zbralo približno 40.000 ljudi. Organizatorji so sicer pričakovali okoli 30.000 ljudi.
"Položaj je razmeroma miren," je ob začetku shoda povedal šef kölnske policije Jürgen Mathies. Poudaril je, da želi policija jasno sporočiti, da bo hitro, odločno in s silo posredovala proti kakršnikoli obliki nasilja.
Na shodu so med drugim prebrali izjavo, v kateri so poudarili, da so se zbrali, da bi izrazili podporo "pravni državi, enotnosti, miru in neodvisnosti". Izjavo naj bi podpisalo 100 organizacij, med drugim turška-islamska krovna organizacija Ditib ter Turško-nemška industrijska in gospodarska zbornica. V izjavi vse "države, organizacije in stranke ter (...) politike sveta" tudi pozivajo, naj izrazijo "solidarnost s turškim narodom" in vlado v Ankari.
Udeležence shoda v Kölnu je nagovoril turški minister za šport Akif Cagaty Kilic, ki je dejal, da so tukaj, ker so se rojaki v Nemčiji postavili v bran demokraciji in proti spodletelemu poskusu državnega udara v Turčiji. "Sporočilo, ki ga pošiljamo z današnjega dogodka je, da v Turčiji vse stranke in nevladne organizacije želijo skupaj nastopiti proti prevratu in obraniti demokracijo," je dejal v Nemčiji rojeni turški minister.
Protidemonstracije
Shod so spremljale tudi protidemonstracije. Eno od njih so pripravili desničarski skrajneži, ki se v nasprotju s prvotnimi napovednimi niso zbrali v bližini turškega shoda. Skupno se je na štirih protidemonstracijah zbralo manjše število ljudi, kot so pričakovali. V središču mesta je sicer prišlo do manjših izgredom med Turki in Kurdi.
Nemško ustavno sodišče je v soboto zvečer sicer soglasno sprejelo odločitev, ki organizatorjem shoda ne dovoljuje, da bi na shodu prek velikih zaslonov v živo predvajali izjave politikov iz Turčije. Sodišče je zahtevo zavrnilo iz formalnih razlogov, saj pooblastilo pravnega zastopnika organizatorjev ni ustrezalo zakonskim zahtevam.
Po neuspelem poskusu državnega udara v Turčiji pred dobrima dvema tednoma je v Nemčiji, kjer živi okoli tri milijone Turkov, prišlo do spora med podporniki in nasprotniki Erdogana.
Turčija je od neuspešnega puča v čistkah po vojaških in civilnih institucijah pridržala več kot 18.000 ljudi, skoraj 10.000 pa jih je aretirala. Več kot 49.000 državljanom so preklicali potne liste. Evropski voditelji so Turčijo ob tem posvarili pred kršenjem človekovih pravic, še posebej pred morebitno vnovično uvedbo smrtne kazni.
V Turčiji zaplenili premoženje odstavljenim sodnikom in tožilcem
Po spodletelem poskusu državnega udara v Turčiji so po poročanju tamkajšnjih medijev približno 3000 odstavljenim sodnikom in tožilcem zaplenili tudi zasebno premoženje. Po prevratu so iz turške vojske odpustili skoraj 1400 pripadnikov turške vojske, člani vrhovnega vojaškega sveta pa so danes postali člani turške vlade.
Po poročanju Reutersa, si je turški predsednik Erdogan s tem ukrepom pridobil popolni nadzor nad turško vojsko. Že dan prej je turški predsednik objavil, da bo zaprl vse obstoječe vojaške akademije v državi, turška vojska pa bo poslej pod nadzorom ministrstva za obrambo.
Odstavljenim sodnikom in tožilcem so med drugim zaplenili nepremičnine in bančne račune.
KOMENTARJI (297)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.