Po ameriških mestih se že peti dan nadaljujejo protesti proti policijskemu nasilju. Razmere so se začele zaostrovati v torek, ko sta policista ubila 37-letnega Altona Sterlinga, temnopoltega prodajalca zgoščenk, v Baton Rougu v Louisiani. Osumljenega sta podrla na tla, nato pa mu je policist prislonil pištolo na hrbet in večkrat sprožil.
Dan zatem je policist v v St. Paulu v Minnesoti med prometno kontrolo ustrelil temnopoltega voznika Philanda Castila. Policistov odvetnik trdi, da je do strelov prišlo, ker je imel Castilo pištolo. Zaročenka ubitega, ki je bila v avtomobilu skupaj z njim in štiriletno hčerko, pa trdi, da je streljal brez razloga, potem ko mu je Castilo povedal, da ima pištolo in dovoljenje. Ubit naj bi bil, ko je segel v žep po dokumente.
Posnetka obeh dogodkov sta zaokrožila po internetu in v medijih, protestniki so se podali na ulice. V četrtek je med protesti proti policijskemu nasilju nad temnopoltimi izbruhnil strelski napad, ki ga je v Dallasu izvedel temnopolti Micah Johnson. Z ostrostrelsko puško je ubil pet policistov in jih več ranil, preden so ga razstrelili z bombo na robotu, ki so ga poslali proti njemu.
Policisti deležni številnih groženj in napadov
V nasprotju s pričakovanji se protesti proti policijskemu nasilju po pokolu policistov niso končali. Položaj je nevaren, saj so policisti še bolj pod pritiskom in nervozni zaradi Dallasa ter zaradi številnih groženj in napadov, ki so jih deležni. V Houstonu so tako policisti usmrtili moškega, ki je grozil, da bo uporabil pištolo.
V Dallasu so zaradi anonimne grožnje posebej zavarovali dve policijski postaji celo z oklepnimi vozili in opravili preiskave, a se je izkazalo, da je šlo za lažno grožnjo. V državi Mississippi, v Chicagu in Wisconsinu so policisti dobili konkretne grožnje in ukrepali. Med drugim so aretirali žensko, ki je na Facebooku grozila, da bo ubila vsakega policista, ki jo bo skušal ustaviti, in moškega, ki je pozival k pokolu belih policistov in njihovih družin.
V Baton Rougu, kjer sta policista ubila 37-letnega Sterlinga, je protest vsako noč bolj intenziven, protestniki pogosto blokirajo glavno cesto pred sedežem tamkajšnje policije in kričijo: "Ni pravice! Ni miru!", enako tudi pred trgovino, kjer sta policista ustrelila Sterlinga.
Napeto je bilo tudi, ko so se oboroženi pripadniki skupine New Black Panther postavili pred policiste v bojni opremi. Po zakonu Louisiane prosto nošenje orožja ni protizakonito.
Protestniki ne izražajo samo jeze, temveč bes. Policija je sporočila, da je bilo nekaj policistov ranjenih zaradi petard, ter da so aretirali nekaj protestnikov. Protestniki so dejali, da so policisti vanje metali solzivec in da so jih obstreljevali z gumijastimi naboji.
Med aretiranimi je tudi DeRay Mckessson, ki je postal glas gibanja Black Lives Matter, ter dva novinarja.
Ena izmed protestnic je dejala: "Ubijajo temnopolte fante in to je le višek vsega, kar se dogaja že desetletja."
Druga protestnica je za Reuters povedala: "Žalostna in predvsem jezna sem, ker se trupla temnopoltih kar kopičijo in kopičijo".
V St. Paulu so protestniki ponoči v policijo metali petarde, steklenice in kamenje.
Prav tako so se protesti nadaljevali v Phoenixu, kjer se je že v petek se je okrog 1000 protestnikov spopadlo s policijo.
V Newyorškem Rochestru so aretirali 70 ljudi, ki se niso hoteli umakniti z ulice, v pretežno temnopolti Atlanti je protestiralo več tisoč ljudi, v Los Angelesu pa so se oglasili tudi slavni temnopolti Američani, kot so Jay Z, Beyonce in Serena Williams, ki so pozivali k mirnim demonstracijam.
Protestniki so v San Franciscu ovirali promet, v Denverju ljudje protestno sedijo na ulicah že od četrtka, pohodi so potekali tudi v West Palm Beachu, Fort Lauderdalu in Miamiju na Floridi, v New Yorku se je ponovno zbralo več kot tisoč ljudi in šlo po Manhattnu, protesti pa so potekali tudi v Pittsburghu, Philadelphii in tudi v Salt Lake Cityju v državi Utah.
Obama skušal umiriti napetosti
Protesti se nadaljujejo, čeprav je ameriški predsednik Barack Obama skušal umiriti napetosti. Na novinarski konferenci ob koncu vrha Nata, ki se ga je udeležil v Varšavi, je zavrnil ugibanja o tem, da se ZDA vračajo v temno preteklost. "Amerika ni tako razdeljena, kot trdijo nekateri, čeprav je bil zadnji teden izjemno težaven. Ko začnemo namigovati, da obstaja nekakšna ogromna delizev, in da je stanje isto, kot v 60. letih, to preprosto ni res. Ni nemirov in policija ne preganja mirnih protestnikov, ampak deluje profesionalno," je dejal.
Sskrajšal je obisk Evrope in bo po obisku v Madridu domov odpotoval že danes, nato pa v kratkem obiskal Dallas.
Strelca v Dallasu je označil za prizadetega človeka, ki ne predstavlja vseh temnopoltih v ZDA, tako kot tudi beli morilec temnopoltih v cerkvi v Charlestonu ne predstavlja vseh belcev. Napovedal je, da bo v kratkem v Beli hiši sklical srečanje s policisti in temnopoltimi voditelji, da najdejo skupno rešitev.
Policisti Minnesote so jezni na guvernerja Marka Daytona, ker je javno povedal, da policist zagotovo ne bi tako hitro streljal, če bi bil voznik bel. Kritike letijo tudi na predsednika Obamo, ker je znova spomnil, da ima Amerika problem z orožjem.
Zunanje ministrstvo Bahamov, kjer je 90 odstotkov prebivalcev temnopoltih, je v soboto izdalo opozorilo pred potovanji v ZDA. Takšna opozorila ponavadi Washington izdaja za druge težavne države. Bahamska vlada opozarja državljane, naj bodo v ZDA posebej previdni, ko se srečajo s policisti, in naj bodo poslušni.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.