Po napadu v Nici, v katerem je 31-letni priseljenec iz Tunizije Mohamed Lahouaiej Bouhlel z 19-tonskim tovornjakom do smrti povozil 84 ljudi, je v bolnišnici še vedno 85 ljudi, od tega jih je 18 v kritičnem stanju.
Mnogi preživeli še vedno čakajo novice o svojih bližnjih. Do zdaj so namreč uradno identificirali le 35 trupel. Tožilstvo je sporočilo, da morajo biti pri potrjevanju identitet izjemno natančni in pazljivi, da se ne bi zgodila kakšna napaka.
Nica se je na prvi pogled vrnila v normalnost, polna je turistov. A v zraku visita tudi žalost in zmeda. Ob gorah sveč se zbirajo ljudje, ki jočejo in se objemajo, na promenadi je ogromno rož in plišastih igrač.
"Zakaj otroci? Zakaj si želite vojne?", je zapisano na panojih. Madeži krvi počasi izginjajo s tal, a kot opomin na dogodek ostaja povečano število oboroženih policistov in vojakov, ki stražijo ulice. A med strahom in žalostjo izstopa tudi dejanje kljubovanja. "Nikoli nas ne bo premagal" in "Ljubezen premaga sovraštvo", piše na drugih panojih.
Po treh velikih napadih v Franciji v zadnjih 18 mesecih mnogi Francozi svoje voditelje vidijo kot nemočne proti sovražniku, ki da niso zmožne izkoreniniti.
Nekdanji francoski predsednik Nicolas Sarkozy je kritiziral vlado, da ne stori dovolj, da bi zagotovila varnost. Vodja desno sredinske opozicije je pozval k temu, da se iz Francije izžene vse tujce, kakorkoli povezane z radikalnim islamom.
Sarkozy je za francosko televizijo povedal, da "demokracija ne sme biti šibka, ne sme le žalovati. Reči mora 'Zmagali bomo v tej vojni'." Povedal je, da podpira strožje ukrepe, kot je izgon radikaliziranih muslimanov, in elektronsko sledenje tistim, za katere obstaja veliko tveganje za radikalizacijo.
Francoska vlada je sporočila, da je v vojni z nasilnimi džihadisti.
Na dan prihaja vedno več podrobnosti iz življenja napadalca
Sicer ni dokazov, da je bil napadalec Lahouaiej Bouhlel res džihadist. Sosedje so ga opisali kot nasilnega samotarja, ki je veliko pil, dvigoval uteži, bil obseden s fitnesom, in plesal salso.
Med tem ko policisti preiskujejo življenje napadalca, tudi v javnost prihaja vse več podrobnosti. Sky News tako poroča, da naj bi preiskovali tudi njegovo ljubezensko življenje in ugotovili, da je bil biseksualec in se je sestajal s 73-letnim moškim.
Francoski preiskovalci namreč preiskujejo podatke na njegovem mobilnem telefonu. Ti pa naj bi razkrili, da je imel več ljubimcev, 73-letnik pa je bil njegov "glavni" ljubimec. Na telefonu naj bi našli veliko sporočil, posnetkov in fotografij moških in žensk, s katerimi je imel spolne odnose v zandjem času.
Pregled Bouhlelovega računalnika pa je pokazal, da je pogosto obiskoval propagandne strani IS in si ogledoval videoposnetke obglavljanj.
Nekateri mediji poročajo, da bi tudi njegova odtujena žena z njunimi tremi otroki naj nameravala obiskati promenado in si ogledati ognjemet, a je iz "osebnih razlogov" zadnji hip spremenila načrte in ostala doma. Policija je sicer sporočila, da sta bili tako odtujena žena kot njena mati žrtvi Bouhlelovega nasilništva.
Na telefonu naj bi našli tudi selfi, ki ga je posnel v tovornjaku tik pred napadom.
Niso še potrdili povezave med napadalcem in IS
Francoski notranji minister Bernard Cazeneuve je danes dejal, da preiskovalci še niso potrdili povezave med napadalcem in terorističnimi mrežami, vključno s skupino Islamska država, ki je v soboto sicer prevzela odgovornost za napad v Nici in sporočila, da je napadalec deloval v skladu z njihovim pozivom po napadih na civiliste v državah, ki so del zavezništva proti IS.
"Način delovanja popolnoma ustreza sporočilom IS," je dejal tudi Cazeneuve za radio RTL. "Ne moremo izključiti možnosti, da je neuravnovešen in nasilen posameznik v danem trenutku, potem ko se je hitro radikaliziral, izvedel ta grozen zločin," je dodal.
Pariški tožilec Francois Molins pa je danes dejal, da je napadalec nedavno izkazal očiten interes za skrajno džihadistično gibanje. Kot je še dejal, je preiskava doslej razkrila, da je napadalec na spletu iskal informacije o terorističnem napadu na nočni klub v ameriškem Orlandu in v pariškem predmestju Magnanvile, kjer sta bila minuli mesec ubita policista.
Po 1. juliju je napadalec na spletu tudi iskal podatke o "strašni, usodni nesreči", na računalniku pa je tudi imel podobe nasilja, povezanega s skrajnim islamom. Preiskovalci so tudi ugotovili, da si je osem dni pred napadom pustil rasti brado, ljudem pa pojasnil, da ima njegova brada verski pomen. Po navedbah Mollinsa je napadalec pil alkohol, jedel svinjino, jemal mamila in bil vpleten v "razuzdano spolno dejavnost". Tožilec je še ocenil, da je šlo pri napadu v Nici za naklepni napad.
Francoski premier Manuel Valls je že pred tem dejal, da je zelo verjetno bil radikaliziran tako hitro, da še ni sprožil pozornosti policije.
Francoski mediji so poročali, da si je v dneh pred napadom ogledoval prizorišče, kjer je kasneje sejal smrt. Nadzorne kamere so pokazale, da se je po promenadi zapeljal v torek in sredo, ter si natančno ogledoval pot.
Tunizijski varnostni viri so za BBC povedali, da je Tunizijo obiskoval pogosto, nazadnje pred osmimi meseci.
V povezavi z napadom je v pridržanju še vedno šest ljudi. Nazadnje so v nedeljo zjutraj aretirali albanski par. Napadalčevo nekdanjo ženo, ki so jo prijeli v petek, pa so v nedeljo izpustili.
Žalovanje in minuta molka
V Franciji od sobote velja tridnevno žalovanje, žrtev pa so se opoldne spomnili z minuto molka. Za minuto je obstal tudi pariški Disneyland, kjer se je več tisoč obiskovalcev ustavilo v tišini, obeležili so jo tudi v Parizu, v Nici pa se je zbralo na tisoče ljudi, prišel je tudi francoski premier Manuel Valls.
Po poročanju novinarja francoske tiskovne agencije AFP je več ljudi pred minuto molka in po njej izražalo negodovanje na račun Vallsa, slišati je bilo tudi žvižge in pozive, naj odstopi. Po drugi strani so bili gasilci in reševalci deležni aplavza.
Valls je v odzivu negodovanje na svoj račun označil kot sramotno. Dejal je še, da posmeh in pozivi k odstopu odražajo stališče manjšine v mestu, na čelu katerega so opozicijski republikanci.
Poleg Vallsa so v Nico prišli tudi monaški knez Albert, kapetan francoske nogometne reprezentance Hugo Lloris in ameriška veleposlanica v Franciji Jane Hartley.
Cvetličarji so s cvetjem prekrili dva kilometra dolg odsek ceste, kjer je v četrtek zvečer tovornjak pod seboj mendral ljudi, med njimi številne otroke. V spomin na žrtve so se opoldne oglasili tudi cerkveni zvonovi.
Žrtvam napada v Nici pa se lahko poklonite tudi na Francoskem veleposlaništvu v Ljubljani, kjer bo tudi jutri jutri in v sredo med 10. in 12. uro ter med 15. in 17. uro odprta žalna knjiga. Vhod je s Zoisove ceste 2.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.