Reševalci danes nadaljujejo z iskanjem trupel žrtev četrtkove nesreče pred otokom Lampedusa. Včeraj so namreč morali zaradi močnega vetra in visokih valov akcijo prekiniti, slabo vreme pa njihovo delo otežuje tudi danes. Trupla iščejo tudi s pomočjo helikopterjev. Podvodne kamere pa so posnele potopljeno ladjo.
Do zdaj so iz vode potegnili 111 trupel, medtem ko so rešili več kot 150 prebežnikov. Še vedno jih pogrešajo okoli 200, več deset pa naj bi jih bilo na potopljeni ladji, ki leži kakih 40 metrov globoko. Upanje, da bi našli še kakšnega preživelega je sicer zelo majhno.
Potapljači, ki so se spustili do razbitine, poročajo o številnih truplih, ki ležijo na in v okolici ladje. Ladja je plula iz Misrate v Libiji. Ko je motor v bližini Lampeduse nehal delati, pa je vanj začela vdirati voda. Domnevajo, da je nekaj migrantov na ladji zakurilo ogenj, da bi pritegnilo pozornost ladij v bližini, vendar se je ogenj hitro razširil tudi na kabino.
Najhujša nesreča v Sicilskem kanalu po drugi svetovni vojni
Včeraj je bil v Italiji dan žalovanja. Po državi so zastave spustili na pol droga, v šolah so imeli minuto tišine za žrtve.
Lampedusa je ena glavnih vstopnih točk za iskalce azila v Evropi. Prihajajo predvsem iz Afrike in Bližnjega vzhoda. Samo letos je na obale Italije prispelo okoli 25.000 pribežnikov. To je trikrat več kot lani, a vendar še vedno le polovico od tega, kolikor jih je poskušalo prebegniti v času arabske pomladi leta 2011 iz držav Severne Afrike.
Četrtkova tragedija bi sicer lahko bila doslej najhujša tovrstna nesreča v Sicilskem kanalu po drugi svetovni vojni. Doslej je največ ljudi umrlo v brodolomu ladje z okoli 450 nezakonitimi priseljenci iz Pakistana in Tamilov na božič leta 1996. Takrat je bilo smrtnih žrtev 283.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.